Введення у храм Пресвятої Богородиці — історія, іконографія, молитви 

04.12.2023

Введення у храм Пресвятої Богородиці — свято, про події якого ми дізнаємося із Церковного Передання. Цього дня християни згадують, як святі Іоаким та Анна привели трирічну Діву Марію до Єрусалимського храму. Так батьки Богородиці виконали свою обітницю присвятити довгоочікувану дочку Богові.

Введення у храм Пресвятої Владичиці нашої Богородиці та Приснодіви Марії — так повністю називається свято, яке Православна Церква відзначає 4 грудня (за новим стилем).

Це друге двунадесяте богородичне свято церковного року. Двунадесятими називаються свята, які догматично тісно пов’язані з подіями земного життя Господа Іісуса Христа та Богородиці і поділяються на господські (присвячені Господу Іісусу Христу) та богородичні (присвячені Божій Матері).

Цього дня православні християни згадують, як святі праведні Іоаким та Анна привели свою трирічну дочку – Пресвяту Богородицю – до Єрусалимського храму. Зробили вони це, щоб виконати свою обітницю перед Господом – присвятити дочку служінню Йому.

vvedeniye_vo_hram_presvyatoi_bogoroditsy_2

З цього дня Діва Марія жила та служила при Єрусалимському Храмі — до того самого моменту, як була заручена із праведним Йосифом.

Події свята

Коли Діві Марії виповнилося три роки, її праведні батьки Йоаким та Анна зрозуміли, що настав час виконати обітницю, яку вони дали Богові. А саме – присвятити дочку служінню Йому. Вони привели Марію до стін Єрусалимського храму. Як каже Священне Передання, Богородиця легко піднялася по крутих сходах, незважаючи на те, що була зовсім немовлям. Нагорі на неї вже чекав первосвященик, щоб благословити. За переданням це був святий Захарія, майбутній батько пророка Іоанна Предтечі.

Захарії було одкровення від Господа, і він ввів Марію у Святая Святих — місце, куди дозволялося входити лише первосвященикові, та й то раз на рік. З цього незвичайного для сучасників моменту розпочався довгий, славний і важкий шлях Божої Матері.

Коли святкується Введення

Введення у храм Пресвятої Богородиці святкується 4 грудня за новим стилем (21 листопада за старим стилем). Це неперехідне свято, тобто дата його незмінна.

Що можна їсти цього дня

Свято припадає на Різдвяний піст (його також називають Филипів піст). Цього дня дозволяється їсти рибу.

Історія святкування Введення у храм Пресвятої БогородиціЯк свідчить Церковне Передання, свято Введення у храм Пресвятої Богородиці було відоме вже у перші століття християнства. Рівноапостольна імператриця Єлена (роки життя: 250-330) збудувала храм на честь Введення у храм Пресвятої Богородиці. А в IV столітті про свято писав святитель Григорій Ніський.Широке поширення свято Введення в храм Пресвятої Богородиці набуло лише з IX століття. Георгій Нікомідійський та Йосиф Піснописець написали два канони для богослужіння цього дня.

Іконографія

vvedenie

На іконах, присвячених подіям Введення у храм Пресвятої Богородиці, сама Божа Матір зображується у центрі композиції. На ній одягнений мафорій — традиційний одяг заміжніх жінок. Поруч стоять святі праведні Йоаким та Анна — батьки, які привели її до Єрусалимського Храму. Сам храм найчастіше зображується у вигляді ківорія (намет, покров над престолом). Зустрічає Діву Марію священик Захарія, майбутній батько пророка Іоанна Предтечі. Також на іконі ми бачимо сходи з п’ятнадцяти щаблів — за переданням трирічна Богородиця подолала їх самостійно, без допомоги дорослих.

Святкове богослужіння

У день Введення до храму Пресвятої Богородиці святкове богослужіння складається з малої вечірні, всенічного бдіння (з літією), часів та Літургії. Устав служби практично не відрізняється від уставу інших двунадесятих богородичних свят (Різдва Богородиці та Успіння). Співаються піснеспіви свята. Священнослужителі одягнені у білі та/або блакитні ризи.

Тропар, глас 4
Днесь благоволения Божия предображение и человеков спасения проповедание: в храме Божии ясно Дева является и Христа всем предвозвещает. Той и мы велегласно возопиим: радуйся, смотрения Зиждителева исполнение.

Кондак, глас 4
Пречистый храм Спасов, многоценный чертог и Дева, священное сокровище славы Божия, днесь вводится в дом Господень, благодать совводящи, Яже в Дусе Божественном, Юже воспевают Ангели Божии: Сия есть селение Небесное.

Величання
Величаем тя, Пресвятая Дево, Богоизбранная Отроковице, и чтим еже в храм Господень вхождение Твое.

Використано матеріали журналу «Фома в Україні»

Підписуйтесь на наші новини в Telegram — швидко, зручно та завжди під рукою у вашому телефоні!

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

Архієрей звершив Всенічне бдіння напередодні Неділі про митаря і фарисея

 24 лютого 2024 року, напередодні Неділі про митаря і фарисея та вшанування Іверської ікони Божої Матері, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Всенічне бдіння в соборі Різдва Пресвятої Богородиці міста Вінниці. Архіпастирю співслужили: почесний настоятель протоієрей Олексій Мельничук, настоятель собору протоієрей Максим Мельничук, клірики храму та гості у священному сані. Нагадаємо, завтра митрополит Варсонофій звершить […]

24.02.2024

У храмах Вінницької єпархії звершили молебні та панахиди у другу річницю російського повномасштабного вторгнення в Україну

24 лютого 2024 року, у другу річницю російської військової агресії проти України, з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія у всіх храмах та монастирях Української Православної Церкви звершені молебні з молитвою за мир в Україні, за захисників нашої Держави, а також панахиди за загиблими і померлими під час цієї війни. Згідно з розпорядженням митрополита Вінницького […]

24.02.2024

Звернення Блаженнішого Митрополита Онуфрія у зв’язку з другою річницею від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну 

Дорогі брати і сестри! Шановні українці! Сьогодні виповнюється два роки, відколи російська влада розпочала широкомасштабне військове вторгнення на територію нашої Батьківщини. Свідками і жертвами наслідків цього гріховного діяння є всі наші співвітчизники, до осель яких прийшла ця страшна війна, принісши величезне горе, сповнене сліз і страждань, жаху та відчаю, але найголовніше та найстрашніше — забираючи Богом […]

24.02.2024