У Юридичному відділі УПЦ дали коментар з приводу проведення маніпулятивних соціологічних опитувань, що розпалюють релігійну ворожнечу в Україні 

17.06.2023

В мережі «Інтернет» на сайті Київського міжнародного інституту соціології з’явилися результати псевдосоціологічного опитування, під час якого громадянам України ставилось провокативне питання: «Як Ви вважаєте, якою має бути зараз політика влади України щодо Української Православної Церкви Московського Патріархату?». Юридичний відділ УПЦ опублікував коментар з приводу проведення даного опитування. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.

Як зазначається у тексті коментаря, саме формулювання питання у даному соцопитуванні містить у собі маніпулятивну тезу про належність Української Православної Церкви до Московського патріархату. Така постановка питання вводить не тільки в оману опитувану особу, а й свідчить про свідому маніпуляцію, метою якої є отримання очікуваної відповіді.

У Юридичному відділі УПЦ наголосили, що в Україні немає жодної зареєстрованої церкви Московського патріархату, а всі зареєстровані в Україні за діючим законодавством релігійні організації Української Православної Церкви не містять у своїх установчих документах положень щодо належності до Московського патріархату і ніяким чином не можуть до нього відноситися.

«Цілком очевидним є факт того, що дане маніпулятивне соцопитування покликане сформувати, а не відобразити реальну суспільну думку. Головною метою подібних маніпуляцій є розпалювання релігійної ворожнечі та нетерпимості в Україні. Це підтверджується тезами, наведеними для читачів (споживачів) створеної інформації, якими стверджується, що УПЦ продовжує діяльність як “п’ята колона Кремля” і як наслідок відбувається “ріст підтримки повної заборони УПЦ”», – зазначається у зверненні.

Також у Юридичному відділі УПЦ звертають увагу на те, що під час цього соцопитування, як зазначено у викладеному пресрелізі, було опитано 1029 респондентів у 25 регіонах, тобто в середньому 40 осіб на регіон. З цієї кількості респондентів в середньому по 26 осіб у кожному регіоні підтримує позитивну відповідь на провокативне питання, втім, виходячи із кількості дорослого населення в кожному регіоні, яка приблизно дорівнює мільйону осіб, цілком очевидним є факт того, що виводити висновок про ставлення населення регіону до УПЦ із думки 26 осіб некоректно.

Юридичний відділ УПЦ наголосив на тому, в Україні діє принцип взаємного невтручання держави та церкви, який ґрунтується на конституційній нормі про відокремленість Церкви від держави (стаття 35 Конституції України). Проведене опитування порушує цю конституційну норму, а також Закон України «Про свободу совісті та релігійні організації» та низку інших вимог законодавства.

«Окрім цього, наскільки є законним в державі, що дотримується принципів демократії та релігійного плюралізму, піднімати питання про заборону діяльності релігійного об’єднання, яке налічує понад 12 тисяч релігійних організацій, що складає майже третину від всіх існуючих релігійних організацій в Україні? Для чого проводити опитування та ставити питання, які є морально та юридично нікчемними?» – йдеться у коментарі Юридичного відділу УПЦ.

Юридичний відділ УПЦ звертає увагу авторів та залучених до цього соцопитування експертів на положення статті 161 Кримінального кодексу України, відповідно до якої умисні дії, спрямовані на розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, на приниження національної честі та гідності, або образа почуттів громадян у зв’язку з їхніми релігійними переконаннями, а також пряме чи непряме обмеження прав або встановлення прямих чи непрямих привілеїв громадян за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, інвалідності, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками є злочином.

Виходячи із вищевикладеного, УПЦ офіційно звертається до КМІС з вимогою негайно видалити зі свого офіційного сайту інформацію про дане опитування і на майбутнє не займатися маніпуляціями в сфері релігії. У випадку відсутності реагування на це звернення, Юридичний відділ УПЦ буде змушений звернутися до правоохоронних органів із відповідним повідомленням.


Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

Архіпастир звершив всенічне бдіння та чин Воздвиження Хреста Господнього у Вінниці

Увечері, 26 вересня 2023 року, напередодні двунадесятого свята Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив всенічне бдіння в Хрестовоздвиженському храмі міста Вінниці. Архіпастирю співслужили настоятель храму протоієрей Миколай Давидовський, секретар єпархіального управління протоієрей Андрій Балан, благочинний першого міського округу протоієрей Богдан Маліновський, клірики храму та гості у священному сані. Дияконський […]

26.09.2023

Парафія на честь Воскресіння Словущого міста Вінниці відзначила своє престольне свято

26 вересня 2023 року, у свято Воскресіння Словущого, або оновлення храму Воскресіння Христового в Єрусалимі, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію пасхальним чином в день престольного свята в одноіменному храмі міста Вінниці. Божественна літургія відбулась у нижньому храмі на честь святого великомученика Георгія Побідоносця, оскільки верхній храм на честь Воскресіння Словущого знаходиться на […]

26.09.2023

Паломницька служба «Фавор» організовує поїздку до святинь Греції та Італії 

З благословення Високопреосвященнішого Варсонофія, митрополита Вінницького і Барського паломницька служба «Фавор» організовує поїздку по святих місцях Греції та Італії.  Паломники візьмуть участь у щорічній урочистій хресній ході з мощами святителя Спиридона Триміфунтського на острові Керкіра, молитимуться за літургією біля мощей святителя Миколай Чудотворця у місті Барі. Окрім можливості вклонитися мощам святих Спиридона та Миколая, група […]

26.09.2023