СОБОР ВІННИЦЬКИХ СВЯТИХ

14.09.2022

У Вінницькій єпархії відзначається 15 вересня (за новим стилем).

Святитель Петро Могила, митрополит Київський

У 1632 році при Вознесенському монастирі м. Вінниці заснував братський колегіум, котрий проіснував до 1639 року. Достеменно відомо про три богословські труди, котрі були написані саме у вінницькому колегіумі: «Тератургіма, або чудеса, що були як у самій чудотворній Печерській церкві, так і в обох святих печерах …», «Парергон чудеса з образу Пресвятої Богородиці в Купятницькому монастирі» та «Показання Церкви істинної». Збереглися архівні документи, підписані власноручно святителем Петром (Могилою), які свідчать про особисте перебування святителя у Вінниці.

Святитель Амвросій (Полянський) єпископ Кам’янець-Подільський, сповідник

У жовтні 1918 року ректор Київської духовної семінарії архімандрит Амвросій (Полянський) був висвячений у чан архієрея з титулом «єпископ Вінницький, вікарій Подільської єпархії». Владика Амвросій став першим архієреєм, який оселився та проживав у Вінниці. За 5 років, проведених у місті, йому довелося пережити разом із паствою кілька переворотів, встановлення радянської влади та, врешті-решт, вийти на свою сповідницьку голгофу.

Святитель Феодосій, архієпископ Чернігівський

Народився у 30-тих роках. XVII ст. на у містечку Уланів (нині – Хмільницький район Вінницької області) у сім’ї священика Микити та Марії Углицьких — українських православних шляхтичів з роду Полоницьких-Углицьких.

Преподобний Антоній Києво-Печерський

У 1013 році по дорозі з Афону до Києва преподобний Антоній зупинився на берегах р. Дністер, де заснував Лядівський скельний монастир. Нині у Лядівській обителі збереглась келія засновника чернецтва на Русі.

Преподобний Феодор, князь Острозький, Печерський, у Дальніх печерах

Князь і монах, захисник Православ’я і фундатор багатьох православних храмів на Волині і Поділлі. У XV столітті володів містами, які знаходяться у сьогоднішніх межах Вінницької області: Вінницею, Брацлавом, Хмільником та іншими. Тіло святого почиває у Дальніх Печерах Києво-Печерської Лаври.

Преподобний Феофіл Київський, Христа заради юродивий

Народився в сім’ї священика в селі Махнівка, Київської губернії (нині с. Махнівка Козятинського району Вінницької області).

Священномученик Олександр (Петровський), архієпископ Харківський

7 вересня 1933 року було прийнято рішення про утворення вінницької єпархії з центром у м. Вінниці. Першим правлячим архієреєм новоутвореної кафедри став єпископ Олександр (Петровський). Певний час архіпастир мешкав у Вінниці. Після того, як у місті були закриті храми, він потайки вночі звершував богослужіння у Воскресенській церкві. Через унеможливлення служіння в обласному центрі святитель був змушений переїхати у смт. Літин, а пізніше до Хмільника. Згодом був переведений у Харків, де мученицькі закінчив свій життєвий шлях.

Священномученик Інокентій (Тихонов), архієпископ Вінницький;

У квітні 1937 року був призначений керуючим Вінницькою єпархією. Владика мешкав у м. Хмільник. Його приїзд У Вінницю відбувся 27 вересня 1937 року, на свято Воздвиження Хреста Господнього. 28 жовтня його заарештували і доправили до Вінницького НКВС. За місяць перебування, архіпастир був лише на єдиному допиті. 29 листопада о 24:00 згідно вироку «трійки» його було розстріляно та поховано у одній з братських могил. У 1943 році, під час розкопок, тілр священномученика було віднайдено і встановлено завдяки документам, котрі знаходились при ньому. Перепоховали архієпископа у одній із семи братських могил, що знаходяться на території центрального кладовища м. Вінниці.

Священномученик Пофирій (Гулевич), єпископ Сімферопольський

Народився 26 лютого 1864, в селі Токарівка Літинського повіту Подільської губернії (нині – Жмеринський район Вінницької області). В 1914 — 1928 роках — благочинний і настоятель собору в місті Ольгополі Бершадського району, деякий час викладав Закон Божий в місцевій гімназії. Брав участь в таємній роботі по організації на Поділлі груп духовенства та віруючих, непідконтрольних владі.

Священномученик Іоан Мельниченко, пресвітер

Народився 26 вересня 1889 року в селі Устя Бершадського району Вінницької області. З 1917 по 1922 рік він працював учителем у сільській школі, а в 1922 році його висвятили в сан ієрея. Звершував пастирське служіння в одній з церков Вінницької області. 15 вересня 1937 року розстріляний.

Священномученик Олексій Воробйов, пресвітер

Народився 6 лютого 1888 в селі Антонково Уржумского повіту Вятської губернії в сім’ї селянина Костянтина Воробйова. В 20-х роках проходив пастирське служіння у Вінниці.

Преподобномученик Іоан (Лаба), пресвітер

Народився 3 липня 1863 року в селі Серебрія, Гайсинського повіту, Київської губернії (нині с. Серебрія Бершадського району Вінницької області). Відправився на Афон, де став насельником Свято-Пантелеімонівського монастиря. У 1913 році був вивезений з Афону. З приходом Радянської влади зазнав переслідувань. 4 вересня 1937 року був розстріляний.

Преподобномученик Василій (Мазуренко), пресвітер

Народився у 1882 році в селі Кулига Літинського повіту. У 1922-му отримав від Вінницького єпископа Амвросія призначення в Немирівський монастир, де був возведений у сан архідиякона, а згодом рукопокладений у сан священика. Служив у с. Кулига Літинського району, у Гранівському монастирі на Гайсинщині, у Ладижинських Хуторах. 21 квітня 1931 року отця Володимира заарештували. На обвинувальному висновку наклали резолюцію: «Північ. 3 роки». Трійка НКВС 30 грудня 1937 року засудила священика до розстрілу, а 8 січня 1938 року вирок було виконано в одній з тюрем Тульської області.

Преподобномученик Євтихій (Качур), пресвітер

Народився 26 грудня 1891 року в слободі Олексіївка Бірюченского повіту Воронезької губернії. Наприкінці 20-х років ХХ століття служив на парафіях Вінницької єпархії. У 1929 році був настоятелем Маркіанівського скиту Вінницького округу. Постраждав за віру.

Преподобномученик Геннадій (Ребеза), пресвітер

Народився 22 квітня 1880 року в селі Янкулово, Вінницького повіту, Кам’янець-Подільської губернії. Постраждав за віру.

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

Всенічне бдіння напередодні Собору Архістратига Михаїла та інших Небесних Сил безплотних

20 листопада 2024 року, напередодні Собору Архістратига Божого Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних, митрополит Варсонофій звершив Всенічне бдіння у соборі Різдва Пресвятої Богородиці міста Вінниці. Архіпастирю співслужили: духівник Вінницької єпархії протоієрей Олексій Мельничук, настоятель собору протоієрей Максим Мельничук, клірики храму та гості у священному сані. Завтра архіпастир звершить Божественну літургію у храмі Архістратига Михаїла с. […]

20.11.2024

Клірики Хмільницького благочиння звершили погребіння воїна Андрія Браславського

15 листопада 2024 року в храмі Різдва Пресвятої Богородиці м. Хмільник клірики Хмільницького округу звершили чин погребіння загиблого Захисника України — воїна Андрія Сергійовича Браславського, 1995 року народження.  Захищаючи територіальну цілісність та Незалежність нашої Держави від кривавого агресора, воїн Андрій Браславський загинув 13 листопада 2024 року під час виконання бойового завдання у Сумській області. Чин погребіння очолив благочинний […]

20.11.2024

Прошу забути взаємні чвари та об’єднатися в любові до Бога й до нашої Батьківщини — Блаженніший Митрополит Онуфрій у перший день повномасштабної війни

19 листопада 2024 року є 1000-м днем, відколи український народ мужньо протистоїть повномасштабному російському вторгненню. З самого початку війни Українська Православна Церква висловила повну підтримку нашій Державі та благословила військо на захист України. 24 лютого 2022 року до православних вірян та всіх громадян нашої Держави звернувся Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій, який закликав […]

19.11.2024