Храм Воздвиження Хреста Господнього с. Семенки

09.02.2022

Адреса: с. Семенки, вул. Балицького 6А, Барський район, Вінницька область, 23007

Настоятель: протоієрей Василій Гундертайло

Престольне свято: 27 вересня

Контакти: моб. телефон настоятеля 097 965 28 66

Коротка історична довідка

Наприкінці XVI ст. в селі Сименки існував православний монастир, який згадується в 1595 році. Достеменно про долю монастиря в XVI-XVII ст. невідомо. Можливо, у вирі національно-визвольних змагань він був зруйнований. Хоча є відомості про те, що ченці перебралися до Бара.

На початку XVIII ст. з дозволу барського старости Ю. Любомирського на руїнах колишнього монастиря було засновано кляштор (монастир) базиліан. Базиліани в Сименках залишалися до 1770 року, а потім перейшли до Бара. Церква деякий час залишалася їхньою власністю (до розпаду Речі Посполитої). Після переходу Правобережжя до складу Росії уніатські церкви були передані в підрядкування православній церкві. Тож монастир і церква в Сименках не були винятком. У 1795 році Петро-Павлівська монастирська церква була перетворена в приходську з освяченням у честь Преображення Господнього. В монастирських келіях, що залишалися при церкві, наприкінці XVIII ст. деякий час проживав перший Подільський архімандрит Іоаникій, тому що в Шаргороді (де була його резиденція) пронеслася епідемія морової язви. Коли епідемія припинилася і преосвященний Іоаникій повернувся до Шаргорода, то уніати-базиліани, побоюючись його повернення, зруйнували 12 кімнат, кухню й усі інші будівлі, зірвали підлогу та забрали абсолютно все майно. Тому в Сименках не збереглося жодних слідів існування монастиря.

А будівля Свято-Преображенської церкви проіснувала до 1850 року. Після її ліквідації на тому ж місці в 1853 році за казенні кошти було розпочато будівництво нової Хресто-Воздвиженської церкви, освяченої в 1862 році. Церква знаходилася посередині села, на високому схилі. На вигляд це був хрещатий однокупольний дерев’яний храм, збудований на кам’яній основі з металевим покриттям. У 1889-1890 рр. до церкви добудували нову дзвіницю.

Церковно-приходську школу в Семенках було відкрито в 1864 році, а через чотири роки її переведено до окремого приміщення. Для священика і псаломщика в 1888 році збудовано окремі дерев’яні будинки.

Церковні угіддя складали майже 23 десятини землі.

У 1961 р. Хресто-Воздвиженську церкву закрили. В її приміщенні деякий час був склад, що, власне, й урятувало її від повного знищення. В 70-х роках житель села Йосип Кучерук їздив із проханням про відкриття храму до самої столиці. Неймовірно для того часу, але в 1977 році жителі села змогли прийти до власної церкви.

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

Новий графік роботи єпархіального складу

Розпорядженням митрополита Вінницького і Барського Варсонофія від 17 червня 2024 року, затвердженого новий графік роботи для єпархіального складу-магазину. Відтепер склад-магазин працюватиме за наступним принципом: ПОНЕДІЛОК і ПʼЯТНИЦЯ з 11:00 до 14:00; ВІВТОРОК – ЧЕТВЕР з 10:00 до 17:00. Нагадуємо, єпархіальний склад знаходиться у приватному секторі мікрорайону Пирогово, за адресою: вул. ЯРОСЛАВА МУДРОГО, 52. Також підписуйтесь […]

18.06.2024

Призначено нового духівника Вінницької єпархії

У день свята Вознесіння Господнього, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій призначив нового духівника Вінницької єпархії Української Православної Церкви. На посаду Духівника Вінницької єпархії обраний почесний настоятель Собору Різдва Пресвятої Богородиці міста Вінниці протоієрей Олексій Мельничук. Митрополит Варсонофій від імені духовенства та вірян Вінницької єпархії висловлює щиру подякую попередньому духівнику єпархії протоієрею Володимиру Цвику, за багаторічні […]

17.06.2024

Клірики Барського благочиння звершили погребіння воїна Олександра Болеска

17 червня 2024 року, в храмі Покрова Пресвятої Богородиці села Черешки було звершено чин погребіння загиблого Захисника України воїна Болеска Олександра, 9 березня 1987 року народження. Погребіння очолив настоятель храму протоієрей Андрій Холод, разом з кліриками Барського благочиння. Висловлюємо щирі співчуття рідним та близьким загиблого Героя. Нехай Господь упокоїть його душу в Царстві Небесному, та […]

17.06.2024