Храм свт. Миколая Чудотворця, м. Жмеринка

14.07.2021

Адреса: м. Жмеринка, провулок Миколаївський 11, (від вул. Птахіна) Вінницька обл, 23101

Настоятель: протоієрей Іоан Луканов

Престольне свято: 22 травня / 19 грудня

Контакти: 
моб. телефон клірика храму ієрея Ярослава Ткачука 096 121 56 36

Миколаївський собор Жмеринки — це єдиний військовий дореволюційний храм, котрий зберігся на Вінниччині. 

Храм можна назвати головною святинею Жмеринки і другою за архітектурною красою будівлею у місті, після залізничного вокзалу. Полкова церква святителя Миколая Чудотворця була побудована у 1904 році для розквартированих у Жмеринці 9-го і 10-го стрілецького полку та третьої стрілецької бригади.
Військовий храм був виконаний згідно з типовим проектом архітектора Ф. Вержбицького. Всього у Російській імперії було побудовано близько 60-ти подібних церков. За часів радянської влади Миколаївська церква, яка розташована на території військової частини, була позбавлена куполів та дзвіниці.

Наприкінці 90-х, на початку 2000-х років громаді храму вдалося відновити порушені радянською владою купол та дзвіницю, проте нажаль не у первісноному вигляді.

У 2005 році у знов відкритому і відреставрованому храмі на кошти віруючого народу та місцевих меценатів був встановлений новий великий іконостас. 
Церква знаходиться біля залізничних колій на невеликому пустирі, завдяки чому її добре видно здалеку.
Архітектура храму сувора. Архітектор, мабуть, хотів показати, що це саме військовий храм.


— Я цей храм завжди бачив збоку і ніяк не виходило до нього наблизитися. Коли все ж до нього добрався, то він вразив своєю незвичністю і з іншого боку, своєю простотою. Поруч знаходиться занедбаний, майже зруйнований будинок, в який можна вільно попасти. Я підозрюю, що це колишні військові казарми, — говорить вінничанин Владислав.

Дістатися до храму з Вінниці можна електричкою до Жмеринки і пройти 15 хвилин уздовж залізничного хляху.

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

Архієрейське богослужіння у Покровському храмі селища Стрижавка

18 травня 2024 року, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію у храмі Покрова Пресвятої Богородиці селища Стрижавка Вінницького районного благочиння. Його Високопреосвященству співслужили: благочинний Вінницького районного церковного округу протоієрей Миколай Строк та клірики благочиння. Також архіпастирю співслужив клірик нашої єпархії протоієрей Вʼячеслав Кравченко, який вже третій рік захищає нашу землю на сході України. […]

18.05.2024

Уночі відбулося знищення Десятинного храму в Києві

У ніч на п’ятницю, 17 травня 2024 року, було знищено храм на честь рівноапостольних князів Володимира та Ольги Десятинного монастиря у м. Києві. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на телеграм-канал обителі. У четвер, 16 травня, близько 22:30, до монастиря прибули силовики, які оточили храм і не допускати до нього братію монастиря та віруючих […]

17.05.2024

У Києво-Печерській Лаврі відзначили 950-річчя представлення її ігумена – преподобного Феодосія

16 травня 2024 року, в Києво-Печерській Лаврі звершили соборні богослужіння в день пам’яті преставлення преподобного Феодосія Печерського. Про це повідомляє сайт Києво-Печерської Лаври. Всенічне бдіння з читанням акафіста преподобному Феодосію та Божественну літургію відслужили в храмі в ім’я прп. Агапіта Печерського. Вечірнє богослужіння та Божественну літургію у день свята звершили: керуючий справами УПЦ митрополит Бориспільський і Броварський […]

16.05.2024