Храм свт. Миколая Чудотворця, м. Жмеринка

14.07.2021

Адреса: м. Жмеринка, провулок Миколаївський 11, (від вул. Птахіна) Вінницька обл, 23101

Настоятель: протоієрей Іоан Луканов

Престольне свято: 22 травня / 19 грудня

Контакти: 
моб. телефон клірика храму ієрея Ярослава Ткачука 096 121 56 36

Миколаївський собор Жмеринки — це єдиний військовий дореволюційний храм, котрий зберігся на Вінниччині. 

Храм можна назвати головною святинею Жмеринки і другою за архітектурною красою будівлею у місті, після залізничного вокзалу. Полкова церква святителя Миколая Чудотворця була побудована у 1904 році для розквартированих у Жмеринці 9-го і 10-го стрілецького полку та третьої стрілецької бригади.
Військовий храм був виконаний згідно з типовим проектом архітектора Ф. Вержбицького. Всього у Російській імперії було побудовано близько 60-ти подібних церков. За часів радянської влади Миколаївська церква, яка розташована на території військової частини, була позбавлена куполів та дзвіниці.

Наприкінці 90-х, на початку 2000-х років громаді храму вдалося відновити порушені радянською владою купол та дзвіницю, проте нажаль не у первісноному вигляді.

У 2005 році у знов відкритому і відреставрованому храмі на кошти віруючого народу та місцевих меценатів був встановлений новий великий іконостас. 
Церква знаходиться біля залізничних колій на невеликому пустирі, завдяки чому її добре видно здалеку.
Архітектура храму сувора. Архітектор, мабуть, хотів показати, що це саме військовий храм.


— Я цей храм завжди бачив збоку і ніяк не виходило до нього наблизитися. Коли все ж до нього добрався, то він вразив своєю незвичністю і з іншого боку, своєю простотою. Поруч знаходиться занедбаний, майже зруйнований будинок, в який можна вільно попасти. Я підозрюю, що це колишні військові казарми, — говорить вінничанин Владислав.

Дістатися до храму з Вінниці можна електричкою до Жмеринки і пройти 15 хвилин уздовж залізничного хляху.

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

Всенічне бдіння напередодні неділі та памʼяті прп. Антонія і Феодосія Печерських

Увечері 14 вересня 2024 року, напередодні 12-ї Неділі після Пʼятидесятниці та дня памʼяті преподобних Антонія і Феодосія Києво-Печерських, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Всенічне бдіння на честь престольного свята у нижньому храмі Свято-Троїцького Браїлівського жіночого монастиря. Архієрею співслужили клірики обителі та гості у священному сані. За відправою молилась настоятелька монастиря – ігуменя Антонія (Стеценко). […]

14.09.2024

Собор Вінницьких святих. Архієрейське богослужіння в соборі Різдва Богородиці міста Вінниці

14 вересня 2024 року, в день вшанування Собору святих на землі Вінницькій просіявших, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій у співслужінні міського духовенства звершив Божественну літургію у соборі Різдва Пресвятої Богородиці міста Вінниці. Під час літургії помолись про те, щоб Господь послав мир Україні, зміцнив наш народ, воїнів-захисників та послав перемогу. Після літургії відбувся чин славлення […]

14.09.2024

Напередодні свята Собору Вінницьких святих архіпастир звершив Всенічне бдіння

13 вересня 2024 року, напередодні індикту та вшанування Собору святих на землі Вінницькій просіявших, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Всенічне бдіння у соборі Різдва Пресвятої Богородиці міста Вінниці. Його Високопреосвященству співслужили: духівник Вінницької єпархії протоієрей Олексій Мельничук, секретар єпархії архімандрит Єнох (Торак), благочинний першого міського округу протоієрей Богдан Маліновський, благочинний другого міського округу протоієрей […]

13.09.2024