A
30.06.2021
Адреса: Вінниця, вул. Івана Богуна, 123/1, 21000
Настоятель: протоєірей Максим Мельничук
Престольне свято: 21 вересня
Контакти: моб. телефон настоятеля храму 097 809 55 77
Теперішній район П’ятничани, а колись невелике село біля Вінниці, виникло ще в XVI столітті. Свою назву воно отримало від прізвища першого власника – Миська П’ятничанського. У селі не було власної церкви, тому близько сорока місцевих жителів відвідували Покровську церкву в Вінниці. А у XVIII столітті постало питання про створення власної церкви.
Завдяки пожертвам парафіян, вже в 1732 році з’явився храм Різдва Пресвятої Богородиці.
Це була дерев’яна тризрубна церква, побудована за правилами стародавнього подільського храмового зодчества. Увінчували церкву цибулеподібні куполи з кованими хрестами.
Недовгий період храм знаходився у власності уніатів.
Після того, як Вінниччина стала частиною імперії, кількість жителів П’ятничан поступово збільшувалася. У зв’язку з цим храм розширюють: облаштовують просторі хори, будують ризницю, притвор і 18-метрову дзвіницю. Церква стала справжньою окрасою П’ятничан.
У другій половині XIX століття граф Генрик Грохольський виділив гроші на будівництво церковно-парафіяльної школи на території П’ятничанського храму.
У цей період, за народними переказами, у церкві сталось чудо — на одній зі стін явився образ Богородиці. Після цього храм став місцем паломництва жителів з різних куточків регіону.
З плином часу церква руйнувалася, а зі зростанням кількості прихожан – вже не могла розмістити всіх охочих всередині. Тому на початку XX століття жителі П’ятничан вирішують побудувати новий цегляний храм. Будують його в мальовничому місці на березі Південного Бугу, недалеко від поромної переправи. Таким чином, відвідувати богослужіння змогли люди, які жили з іншого боку річки.
Досить точних даних стосовно процесу будівництва вже нового храму та освячення його на жаль не відомо. Відомим є лише те, що храм будувала бригада старообрядців, котрими керував німецький інженер. Як припускають дослідники, проектну документацію розробив головний архітектор міста Григорій Артинов. Церква частково зберегла оздоблення старого храму – сюди перенесли старовинний іконостас та ікони. До наших днів вдалося зберегти лише одну з них – Барську ікону Божої Матері.
У 1920-х роках дерев’яна церква зникає. За однією з версій, храм знищила пожежа, за іншою – його розібрали на будматеріали.
Перше богослужіння в новозбудованій церкві відбулось в роки Першої світової війни.
У 1930-х роках новий храм закрили, а все церковне начиння знищили. У його приміщенні розмістили спочатку зерносховище, а згодом – сільський клуб.
Відновили богослужіння лише в післявоєнний період.
У 1962 р. Було прийнято рішення про закриття у Вінниці кафедрального Спасо-Преображенського собору. У зв’язку з цим на декілька десятиліть кафедральним собором міста стає храм Різдва Пресвятої Богородиці. Сюди зі Спасо-Преображенського собору було перенесено церковну утвар, ікони та іконостас.
У 1970-х храм реконструювали і заново розписали. Центральну частину настінних розписів зайняв образ Богородиці- «Одигітрії». Також в церкві знаходиться особливо цінна Почаївська ікона Божої Матері, мощі святого Георгія Побідоносця, святого Пантелеймона та інших великомучеників.
Зараз церква Різдва Пресвятої Богородиці є одним з найбільших храмів Вінниці.
У якості правлячих архієреїв Вінницької єпархії тут здійснювали своє служіння архієпископ Аліпій (Хотовицький) та митрополит Агафангел (Саввін). Завдяки старанням митрополита Агафангела у храмі було зроблено капітальний ремонт. Поряд з церквою було збудовано багатофункціональний приходський дім. У 80-х роках у храмі було створено преділ на честь святого Іоана Богослова, котрий проіснував тут до 90-х років. У цей час собор стає центром духовного життя міста.
Щоб дістатись до Собору Різдва Пресвятої Богородиці, можна скористатись маршрутним таксі 8Б «Залізничний вокзал — П’ятничани», або муніципальним автобусом №5 «П’ятничани — вул. Комарова»
22 червня 2025 року, у Неділю 2-у після П’ятидесятниці, всіх святих нашої землі, у Браїлівському жіночому монастирі була звершена Божественна літургія. Богослужіння очолив митрополит Вінницький і Барський Варсонофій. Його Високопреосвященству співслужили священнослужителі обителі. Разом з духовенством за богослужінням молилася настоятелька монастиря ігуменя Антонія (Стеценко) з сестрами. Під час літургії підносились є молитви за перемогу України, […]
22.06.2025
21 червня 2025 року, напередодні Неділі 2-ї після П’ятидесятниці, всіх святих, що на нашій землі просіяли, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Всенічне бдіння в соборі Різдва Пресвятої Богородиці міста Вінниці. Архіпастирю співслужили: духівник Вінницької єпархії протоієрей Олексій Мельничук, настоятель храму протоієрей Максим Мельничук та клірики собору. Підписуйтесь на наші новини в Telegram — швидко, зручно та […]
21.06.2025
19 червня 2025 року митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив робочий візит до храмів Калинівського благочиння Вінницької єпархії. Під час поїздки архіпастир оглянув внутрішнє та зовнішнє убранство храмів, престоли, вівтарі, церковну утвар та загальний стан церковного життя. Також митрополит Варсонофій спілкувався з настоятелями та вірянами парафій, обговорюючи актуальні потреби й виклики, які виникають у парафіяльному […]
19.06.2025