Підсумки Священного Синоду УПЦ від 9 грудня 2020 року (+відео)

09.12.2020

9 грудня 2020 року, після урочистої Божественної літургії у Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі з нагоди 30-ої річниці архієрейської хіротонії Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія, в резиденції Предстоятеля Української Православної Церкви відбулось засідання Священного Синоду.  Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ опублікував підсумки Священного Синоду.

Священний Синод висловив позицію щодо заяви Патріарха Константинопольського Варфоломія відносно статусу Української Православної Церкви. Члени Синоду констатували, що така заява є загрозою для збереження релігійного миру в Україні й поглиблює кризу у світовому Православ’ї. Синод вкотре наголосив, що дії Константинопольського Патріархату з легалізації українських розкольників та намагання видати їх за канонічну Церкву є незаконними та антиканонічними. Саме Українська Православна Церква веде свою спадкоємність від Київської Митрополії, що була створена в 988 році. В той час як «УАПЦ» і «УПЦ КП», на базі яких постала «ПЦУ», є новоствореними структурами, які відкололися від Української Православної Церкви.

У зв’язку з цим, Священний Синод зазначив, що Константинопольський Патріарх не має жодних підстав робити будь-які заяви щодо Предстоятеля Української Православної Церкви. Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій ніколи не перебував в юрисдикції Константинопольського Патріархату, а тому рішення цієї Церкви щодо нього не мають жодних канонічних підстав. Блаженніший Митрополит Онуфрій жодним законним церковним судом не відсторонювався від керування Київською Митрополією і Українською Православною Церквою, а відтак немає жодних підстав говорити про те, що він втратив свої повноваження як канонічно обраний та інтронізований Митрополит Київський і всієї України.

На переконання членів Синоду, намагання Патріарха Варфоломія диктувати свою волю іншим Помісним Церквам не відповідає православній екклезіології. А його амбіції, антицерковні дії та їхні наслідки потребують обговорення та принципової оцінки на всеправославному рівні.

На засіданні Синоду були підведені підсумки діяльності Української Православної Церкви у 2020 році. У поточному році наша Церква відзначила низку визначних подій: 400-річчя відродження православної церковної ієрархії в Україні, 75-ту річницю Перемоги у Другій світовій війні, 30-річчя дарування Грамоти Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Алексія ІІ про незалежність та самостійність УПЦ у своєму управлінні, 85-ліття з Дня народження спочилого Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира. А сьогодні ми відзначили 30-річчя єпископської хіротонії Предстоятеля Української Православної Церкви.

Після оголошення у березні 2020 року всесвітньої пандемії через поширення коронавірусної інфекції та запровадження карантинних обмежень, Українська Православна Церква активно долучилась до загальнодержавних протиепідемічних заходів. В умовах дії карантину в єпархіях УПЦ продовжуються збір і передача коштів для медичних закладів, закуповується, удосконалюється і передається медичне устаткування. Надаються засоби персонального захисту. Єпархії допомогають медикам, багатодітним, малозабезпеченим сім’ям та людям похилого віку.

Карантинні обмеження значною мірою вплинули, але не зупинили діяльність Синодальних установ Української Православної Церкви. Наприклад, силами Соціально-гуманітарного відділу у координації з єпархіями УПЦ, надано фінансову і матеріальну допомогу медичним закладам та населенню на суму понад 2,5 мільйона гривень. Проведено збір і передачу нужденним продуктових наборів, засобів гігієни і необхідних речей. Вже передано понад 413 тон продуктів та 62 тони речей.

Попри важку епідеміологічну ситуацію, наша Церква мала тісне спілкування з Помісними Православними Церквами. Так, 17 серпня на засіданні Синоду УПЦ було ухвалено рішення провести збір коштів в єпархіях УПЦ для допомоги братній Антіохійській Православній Церкві, віряни та храми якої суттєво постраждали внаслідок вибухів у порту м. Бейрут. За три місяці було зібрано понад 2 мільйона гривень. Зібрані кошти вже передані Антіохійській Церкві.

2020 рік Українська Православна Церква закінчує з хорошими статистичними показниками: збільшилась кількість монастирів, парафій, духовних навчальних закладів, єпископату, духовенства та студентів.

На Синоді був затверджений оновлений склад Синодальної комісії по канонізації святих.

Взявши до уваги рапорт керуючого Чернівецько-Буковинською єпархією, затверджено намісника Іоанно-Богословського Хрещатицького чоловічого монастиря.

У відповідь на прохання керуючого Черкаською єпархією, затверджено нову редакцію Статуту Красногірського жіночого монастиря на честь Покрови Божої Матері.

До Церковного календаря Української Православної Церкви внесено святкування у п’ятницю Світлої седмиці на честь ікони Божої Матері «Володимирська-Десятинна». 29 грудня за новим стилем встановлено святкування дня пам’яті блаженного Іоанна Босого, Христа ради юродивого, який був місцевошанованим святим Київської єпархії.

У відповідь на рапорти керуючих Сумською та Олександрійською єпархіями, Священний Синод благословив місцеве шанування 5-ох подвижників благочестя:

преподобномученика архімандрита Аристарха (Сітало);

священномучеників пресвітерів Василія Слотвинського, Феодора Статкевича, Олександра Балануци та Іакова Іллічевського.

Також Синод затвердив для богослужбового використання текст служби Луганській іконі Божій Матері.

Насамкінець Священний Синод ухвалив рішення про призначення клірика Миколаївської єпархії архімандрита Варнави (Гладуна) єпископом Новобузьким, вікарієм Миколаївської єпархії.

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

Недільне архієрейське богослужіння у соборі Різдва Пресвятої Богородиці міста Вінниці

16 червня 2024 року, у Неділю святих отців І Вселенського Собору, післясвято Вознесіння Господнього, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію в соборі Різдва Пресвятої Богородиці міста Вінниці. Його Високопреосвященству співслужили: настоятель собору протоієрей Максим Мельничук, протоієрей Георгій Мельничук, керівник служби протоколу архідиякон Миколай Кравець та завідувач канцелярії Вінницької єпархії архідиякон Філарет (Олівінський). Після […]

16.06.2024

Всенічне бдіння напередодні Неділі 7-ї після Пасхи, святих отців І Вселенського Собору

15 червня 2024 року, напередодні Неділі 7-ї після Пасхи, святих отців І Вселенського Собору, митрополит Варсонофій звершив Всенічне бдіння у соборі Різдва Пресвятої Богородиці міста Вінниці. Архіпастирю співслужили почесний настоятель протоієрей Олексій Мельничук, настоятель собору протоієрей Максим Мельничук, клірики храму та гості у священному сані. Завтра, у недільний день архіпастир звершить Божественну літургію у цьому […]

15.06.2024

Вознесіння Господнє. Архієрейська літургія у соборі Різдва Богородиці міста Вінниці

13 червня 2024 року, у свято Вознесіння Господнього, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію в соборі Різдва Пресвятої Богородиці міста Вінниці. Його Високопреосвященству співслужили: духівник Вінницької єпархії протоієрей Олексій Мельничук; настоятель собору протоієрей Максим Мельничук, клірики храму та гості у священному сані. Під час літургії були піднесені особливі молитви про перемогу і мир […]

13.06.2024