Хеллоуїн: Трансформація свята від пам’яті святих до карнавалу

01.11.2024

«Хеллоуїн» походить від англійського виразу All Hallows’ Eve або All Hallows’ Evening, що означає «Вечір усіх святих». На початку цей день передував святкуванню Дня всіх святих, що відзначався на заході 1 листопада. З часом All Hallows’ Eve скоротилося до Hallowe’en, а далі до «Halloween».

“Hallow” — це староанглійське слово, яке означає «святий» або «святість». “E’en” — скорочення від «evening» (вечір). Отже, Хеллоуїн буквально означає «Вечір перед Днем усіх святих».

Сучасне значення Хеллоуїна змінилося, набуваючи більше розважального характеру. У ньому домінують традиції переодягання в костюми, збір солодощів та різні форми комерційних святкувань, хоча оригінально це свято мало глибший духовний зміст, пов’язаний з поминанням померлих і вдячністю за врожай.

Хеллоуїн, що колись був на Заході днем підготовки до Дня всіх святих і мав релігійний контекст, з часом перетворився на свято із зовсім іншими цінностями. Початково його можна було б розглядати як день духовного підготовлення і спогадів про святих та померлих, проте сучасний Хеллоуїн став, радше, комерційним фестивалем, позбавленим глибокого змісту. Тепер це свято орієнтоване на костюми, солодощі та розваги, що підмінюють його справжній сенс, надаючи йому відтінків страху, смерті та навіть інколи демонічної символіки.

Якщо подивитися на Хеллоуїн з духовної точки зору, він може нести відтінки протилежні справжній святковій атмосфері вдячності, миру та світла. Під час цього «святкування» часто пропагуються образи, що асоціюються з нечистими духами, смертю та злом. Однак, якби цей день був правильно переосмислений, він міг би бути днем вдячності Богові за осінні плоди та достаток, що дані природою, і що так необхідні людям у холодний період року.

Осінь — це час, коли люди можуть дякувати Богу за щедрий урожай, що підтримує нас упродовж зими. Традиційний гарбуз і різні осінні овочі могли б стати символами Божої щедрості, а не атрибутами, пов’язаними з темною символікою. Такий підхід до святкування міг би відновити в суспільстві культуру вдячності та духовності, а не лише поверхневої розваги.

Отже, Хеллоуїн, у його сучасному вигляді, став «підмінним» святом, яке далеко відійшло від свого початкового змісту. Замість занурення у тематику смерті, страху чи нечистих сил, це могло б бути свято, яке нагадує нам про Божу благодать, дари осінньої пори та важливість подяки за всі плоди нашої землі.

Архідиякон Філарет (Олівінський).

Підписуйтесь на наші новини в Telegram — швидко, зручно та завжди під рукою у вашому телефоні!

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

Митрополит Варсонофій очолив Божественну літургію у храмі святителя Луки Кримського з нагоди престольного свята

11 червня 2025 року, у день памʼяті святителя Луки, архієпископа Сімферопольського і Кримського, сповідника, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію у храмі, освяченому на честь цього великого святого. Архіпастирю співслужили: секретар єпархії архімандрит Єнох (Торак), благочинний пршого міського округу протоієрей Богдан Маліновський, намісник Іллінського чоловічого монастиря архімандрит Аркадій (Сенчуківський), настоятель храму протоієрей Володимир […]

11.06.2025

У Браїлівському монастирі звершено святкову Божественну літургію з нагоди ювілеїв обителі

10 червня 2025 року в Браїлівському жіночому монастирі Вінницької єпархії відбулася урочиста Божественна літургія з нагоди 390-річчя заснування Браїлівського жіночого монастиря, 35-річчя відновлення обителі та 30-річчя перенесення Ченстоховської ікони Божої Матері.  Літургію очолив митрополит Вінницький і Барський Варсонофій. Архіпастирю співслужили численні клірики Вінницької та інших єпархій Української Православної Церкви. Під час богослужіння до спільної молитви […]

10.06.2025

Всенічне бдіння напередодні 390-річчя Браїлівської обителі та 30-річчя перенесення Ченстоховської ікони Божої Матері

9 червня 2025 року, напередодні святкування 390-річчя заснування Браїлівського жіночого монастиря та 30-річчя перенесення до обителі Ченстоховської ікони Божої Матері, у монастирському Свято-Троїцькому соборі було звершено урочисте всенічне бдіння. Богослужіння очолив митрополит Вінницький і Барський Варсонофій у співслужінні духовенства Вінницької єпархії та гостей у священному сані. Під час богослужіння владика Варсонофій передав благословення і вітання […]

09.06.2025