A
29.05.2024
Преполовіння П’ятидесятниці — свято, що відзначається через 25 днів після Світлого Воскресіння Христового. Відзначається усіма Православними, а також Східними Католицькими Церквами візантійського обряду.
Етимологічно назва сама вказує на час святкування: «на півдорозі», середина між Великоднем і Трійцею.
Преполовіння Святої П’ятидесятниці — одне із найдавніших християнських свят. Відзначаючи, що ні в Апостольських правилах (правило №37), ні в діяннях Антіохійського собору (правило №20) свято Преполовіння ще не згадується, С. Булгаков відносить його встановлення до часів Іоанна Златоуста (кінець IV століття). Найбільш рання на сьогодні згадка про нього в богослужбовій літературі зафіксована в грузинському перекладі єрусалимського Лекціонарія VII-VIII століть.
Гімнографічні ж твори, присвячені Преполовінню, датуються, починаючи з V століття (Анатолій Константинопольський). Згодом піснеспіви до цього свята пишуть Андрій Критський (VII століття), Іоанн Дамаскін (VIII століття) і Феофан Сповідник (IX століття) — їх твори використовуються в богослужінні і досі. Православна енциклопедія згадує в списку гімнографів Преполовіння Іоанна Дамаскіна і Козьму Маюмського (Єрусалимського).
Аж до заняття Константинополя турками в 1453 році свято Преполовіння був одним зі свят Собору святої Софії — колишнього патріаршого православного собору Царгорода, колись найбільшого християнського храму в світі.
Преполовіння святкується 8 днів, починаючи від 4-й середи Пасхи і закінчуючи середою 5-го тижня. Богослужіння п’ятого пасхального тижня (тиждень про самарянина) поєднується з службою віддання Преполовіння. Передсвята це свято не має.
Стоячи між днем Великодня та днем Зіслання Святого Духа, свято Преполовіння служить зв’язною ланкою між цими двома великими християнськими урочистостями. Продовжуючи вшановувати Пасху Господню, у день Преполовіння Церква нагадує і про наближення часу Зіслання Святого Духа і Вознесіння Господнього.
В ознаменування «благодаті Святого Духа, яку Спаситель прирівняв до води, що подає життя спраглим порятунку», Православна Церква встановила в цей день традицію Хресного ходу на водні джерела, для малого освячення води. Молячись в день Преполовіння «про напоєння всіх спраглих порятунку водами благочестя», Церква здійснює водосвяття – освячення води на річках, озерах, в колодязях. У дореволюційні часи жителі сіл йшли на поля, засіяні хлібом, де священик окропляв ниви освяченою водою, а віряни молилися про дарування багатого врожаю.
Підписуйтесь на наші новини в Telegram — швидко, зручно та завжди під рукою у вашому телефоні!
1 липня 2025 року в приміщенні єпархіального управління під головуванням митрополита Вінницького і Барського Варсонофія відбулися чергові збори благочинних Вінницької єпархії. Під час зустрічі було розглянуто низку важливих організаційних питань, обговорено актуальні виклики, що постають перед духовенством на місцях. Також були прийняті певні кадрові рішення, підняті юридичні та адміністративні теми, а також інші нагальні питання […]
01.07.2025
29 червня 2025 року, в Неділю 3-ю після Пʼятидесятниці, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію в соборі Різдва Пресвятої Богородиці міста Вінниці. Архіпастирю співслужили: настоятель храму протоієрей Максим Мельничук та клірики собору. Під час богослужіння були піднесені молитви за мир в Україні, захист воїнів та перемогу над ворогом. Підписуйтесь на наші новини в Telegram — […]
29.06.2025
28 червня 2025 року, напередодні недільного богослужіння та перед початком Всенічного бдіння, до Свято-Троїцького Браїлівського жіночого монастиря прибула ікона з мощами святителя і чудотворця Спиридона Триміфунтського. Перед початком Всенічного бдіння святиню урочисто зустрів митрополит Вінницький і Барський Варсонофій у співслужінні духовенства обителі. Архіпастир звершив молебень перед чесними мощами святителя, після чого очолив Всенічне богослужіння. Ікона […]
28.06.2025