12 лютого — Собор вселенських вчителів і святителів Василія Великого, Григорія Богослова та Іоанна Златоустого

12.02.2024

В сьогоднішній день Свята Православна Церква святкує пам’ять трьох великих і визначних ієрархів, учителів, проповідників і Отців Східної Церкви: святителів Василія Великого, Григорія Богослова та Іоанна Златоустого.

В нашому народі це свято називається, як свято Трьох Святителів. Три отці – ієрархи-святителі – це провідні вчителі віри, святості й науки Христової Церкви. Вони передали нам чисту віру Нікейського Собору, вони пояснили нам догмати про Святу Трійцю, Христове Божество та Євхаристію. За їхні заслуги наша Східна Церква називає їх у своїх богослужіннях рівноапостольними, «органами Святого Духа», «стовпами (колонами) Церкви» та «вчителями вселенної». Всі вони жили в четвертому столітті – золотому віці християнської віри. Святителі Василій і Григорій — це сини славної Каппадокії, в Малій Азії, друзі і майже однолітки. А святитель Іоанн Златоустий – з Антіохії і був молодший від них на 20 років. Але всіх їх єднала апостольська ревність за святу віру Христову і спасіння безсмертних душ.

Святий Василій Великий від дитинства був аскетом і великим богословом. Будучи архієпископом Кесарії Кападокійської, він героїчно проявив себе як оборонець святої віри, добрий організатор, знаменитий оратор-проповідник, визначний письменник, реформатор Богослужіння і Святої Літургії, ревний опікун сиріт та убогих, законодавець чернечого життя в монастирях. За його заслуги свята Церква дала йому титул Великого.

Святитель Григорій Богослов, як і святий Василій, здобув вищу освіту. По дорозі до Афін, його корабель в морі потрапив у шторм. Він тоді ще не був охрещеним, і у страху, щоб не померти нехрещеним, він склав обітницю, якщо він врятується, то присвятить всього себе на служіння Богу. В Афінах він зустрів святителя Василія і вони стали кращими друзями на усе життя. Про їхнє життя в Афінах, святитель Григорій коротко говорив: «Ми знали тільки дві дороги: одну до храму на молитву, а іншу до школи на науку».

Святитель Григорій – це великий проповідник Святої Трійці. Догмат про Святу Трійцю він поклав в основу християнської віри. За свої богословські науки дістав назву Богослова. Візантійці називали його християнським Демосфеном.

Святий Іоанн Золотоустий народився в великому місті Антіохія. Довгі роки був там, як активний і побожний священник і невтомний проповідник. Проповідь була важливою частиною його життя і душі. «Не можу провести й одного дня, – каже він своїм вірянам, – не нагодувавши вас від скарбів Святого Письма». Ще він говорить: «Проповідування робить мене здоровим. Як тільки починаю проповідувати, то зникає всяка втома». Своїми проповідями він надихав і захоплював великі маси людей. У своїх проповідях від дає гарне пояснення великої частини Святого Письма Старого й Нового Завітів. На Афоні зберігається глава святого Іоанна Златоуста з нетлінним вухом. Існує благочестиве повірʼя, що Господь говорив на вухо Златоусту Божественні глаголи, які той записував, а також проповідував народу Божому.

Коли святитель Іоанн говорив проповіді, то від захоплення, надихаючись силою його слова, люди стоячи, прямо в храмі з вигуками аплодували йому. За свої палкі і надихаючі проповіді він отримав назву Златоуст. Святитель Іоанн Златоустий, як священник і як єпископ, був всеціло відданий Христовій Церкві. Він великий приятель і опікун для убогих, вдів і сиріт. Завдяки своїм світлим талантам він став архієпископом Константинополя.

Свято Трьох Святителів належить до пізніше започаткованих свят Східної Православної Церкви. Причиною започаткування цього свята стала велика дискусія у Церкві в другій половині ХХІ століття, яка полягала у тому, хто з них трьох є більш заслужений діяч Церкви. Одні вище ставили святителя Василія Великого, інші святителя Григорія Богослова, а ще інші святителя Іоанна Златоустого. Кожен із них мав свою велику частину прихильників. Цю дискусійну рутину розв’язали самі святителі. Вони спочатку кожен зокрема, а потім й усі три разом з’явилися Іоану, єпископу міста Евхаїти, і сказали: «Ми як один у Бога й нічого нема в нас протирічливого чи дискусійного, а кожен з нас свого часу окремо був натхнений Божим Духом. Тож нема між нами ні першого, ні другого, але як назвеш одного, то за ним ідуть два інші. Встань, отже, і накажи тим, що через нас сваряться, щоб не ділилися, бо як за життя, так і після смерті нашим намаганням є всі сторони світу приводити до миру і єдності. Установи, отже, святкування нашої пам’яті в один день так, тому що ми – як одне в Бога, а ми будемо допомагати прийти до спасіння тим, що святкуватимуть нашу пам’ять».

Виражаючи їх велич, заслуги та значення в Бога, Свята Церква призиває вірян до належного прославлення Трьох Святителів: «Любителі свята, – співаємо на літії – зійшовшись, славмо пісенними похвалами Христових Святителів, стовпів віри і вірних учителів і охоронителів, кажучи: Радуйся церковне світло, Василію премудрий. Радуйся розуме небесний, архієрею преславний, Григорію Богослове. Радуйся, Іоанне Златоустий. Тож, отці пребагаті, не переставайте завжди молитися до Христа за тих, що з вірою і любов’ю святкують ваше священне і божественне торжество!»

Підписуйтесь на наші новини в Telegram — швидко, зручно та завжди під рукою у вашому телефоні!

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

Хмельницька єпархія. Богослужіння в Успенському храмі с. Дашківці Хмельницької області. Вшанування ікони Божої Матері «Скоропослушниця»

22 листопада 2024 року, в день вшанування ікони Божої Матері «Скоропослушниця», митрополит Вінницький і Барський Варсонофій взяв участь у Божественній літургії в храмі Успіння Пресвятої Богородиці с. Дашківці Віньковецького благочиння Хмельницької єпархії. Богослужіння очолив керуючий Хмельницькою єпархією митрополит Хмельницький і Старокостянтинівський Віктор, якому співслужили: митрополит Вінницький і Барський Варсонофій, архієпископ Тульчинський і Брацлавський Сергій, настоятель […]

22.11.2024

Собор Архістратига Михаїла та всіх Небесних Сил безплотних. Престольне свято храму с. Сербинівці Жмеринського благочиння

21 листопада 2024 року, в день Собору Архістратига Божого Михаїла та всіх інших Небесних Сил безтілесних, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію в одноіменному храмі села Сербинівці Жмеринського благочиння. Його Високопреосвященству співслужили: секретар єпархії архімандрит Єнох (Торак), благочинний Жмеринського округу протоієрей Ярослав Коромчевський, настоятель храму протоієрей Андрій Лісовський, та клірики єпархії. За богослужінням […]

21.11.2024

Всенічне бдіння напередодні Собору Архістратига Михаїла та інших Небесних Сил безплотних

20 листопада 2024 року, напередодні Собору Архістратига Божого Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних, митрополит Варсонофій звершив Всенічне бдіння у соборі Різдва Пресвятої Богородиці міста Вінниці. Архіпастирю співслужили: духівник Вінницької єпархії протоієрей Олексій Мельничук, настоятель собору протоієрей Максим Мельничук, клірики храму та гості у священному сані. Завтра архіпастир звершить Божественну літургію у храмі Архістратига Михаїла с. […]

20.11.2024