A
17.05.2020
Фотінія — згідно з Передання Церкви, саме так звали самарянку, яку Господь зустрів біля колодязя і через яку звернув ціле селище (4-й розділ Євангелія від Іоанна). Цій події присвячена п’ята Неділя по Великодню.
Самаряни — нечисленна етнічна група, нащадки язичників, які заселили цю землю після полону Вавилоном ізраїльського народу. Їх релігійні уявлення серйозно відрізнялися від традиційної віри юдеїв.
До моменту описуваної історії юдеї і погани уже протягом кількох століть перебували у взаємній ворожнечі і один з одним не спілкувалися.
Христос разом з учнями повертався в Галілею, на північ країни, через Самарію — це був найкоротший шлях. Тут, недалеко від міста Сихем у підніжжя гори Гарізім Він зупинився відпочити біля криниці Якова. Учні ж пішли в селище, щоб купити їжі.
У цей момент з міста за водою прийшла жінка з глечиком, пристосованим, щоб спускати його в глибокий колодязь. Ісус попросив її набрати води для Нього. Як ти, будучи Юдеєм, просиш пити в мене, в Самарянки? — здивувалася Фотінія. Якщо б знала ти Божий дар, — відповів Христос, — і Хто говорить тобі: дай напитись Мені, ти сама просила б у Нього, і Він дав би тобі живу воду… Тобі і почерпнути немає чим, а криниця глибока, звідки ж у Тебе вода жива? Невже Ти більший за нашого отця Якова, що нам дав цю криницю, і він сам із неї пив, і сини його, і худоба його? Ісус сказав у відповідь те, чого вона ніяк не чекала почути: Всякий, хто п’є цю воду, буде мати спрагу знову, а хто питиме воду, яку Я дам, спраги не матиме повік, бо вода, яку Я йому дам, стане в ньому джерелом води, що тече в життя вічне.
Тоді у своїй простодушності співрозмовниця Спасителя просить: «Господи, дай мені таку воду, щоб мені більше не треба було б ходити до колодязя!» А Христос велить їй йти в місто і повернутися до колодязя разом з чоловіком, щоб Він міг роз’яснити їй зміст сказаного. «У мене немає чоловіка», — зізналася жінка. «Ти правду сказала. У тебе було п’ять чоловіків, а той, з яким ти живеш зараз, не чоловік тобі», — відповів Господь.
Фотінія здивована прозорливістю, але продовжує запитувати. Все з тієї ж щирістю і простотою відразу приймається з’ясовувати найважливіше для неї питання: чия віра — права! «Бачу, Господи, що ти пророк! Отці наші вклонялися Богу на цій ось горі, а ви, кажете, що місце поклоніння Йому — в Єрусалимі». Повір Мені, — відповідає Христос, — що настає час, коли ні на горі цій, і не в Єрусалимі будете ви поклонятись Отцеві.
Знаю, — не вгамовується Фотінія, — що прийде Месія, що зветься Христос, коли Він прийде, то все розповість нам.
На що Господь відповідає прямо цій нехитрій жінці : Це Я, що розмовляю з тобою. Що повинно було статися в її душі? Вона біжить в місто, де розповідає про прозорливого Мандрівника, що заговорив з нею: чи не він Христос? І тоді жителі Сихема виходять до колодязя. Господь на їхнє прохання два дні пробув в цьому місті, і багато хто увірував в Нього.
На відміну від розслабленого, подальша доля самарянки Фотінії нам відома: вона хрестилася і в 66 році, за імператора Нерона, за християнську віру прийняла в Римі муки і смерть, разом з синами Іосіеєм і Віктором, а також сестрами Анастасією, Параскевою, Фотідою. Легенда розповідає, що завдяки самарянці до Христа звернулася дочка імператора Нерона Домніна, також згодом поповнила сонм християнських мучеників.
22 червня 2025 року, у Неділю 2-у після П’ятидесятниці, всіх святих нашої землі, у Браїлівському жіночому монастирі була звершена Божественна літургія. Богослужіння очолив митрополит Вінницький і Барський Варсонофій. Його Високопреосвященству співслужили священнослужителі обителі. Разом з духовенством за богослужінням молилася настоятелька монастиря ігуменя Антонія (Стеценко) з сестрами. Під час літургії підносились є молитви за перемогу України, […]
22.06.2025
21 червня 2025 року, напередодні Неділі 2-ї після П’ятидесятниці, всіх святих, що на нашій землі просіяли, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Всенічне бдіння в соборі Різдва Пресвятої Богородиці міста Вінниці. Архіпастирю співслужили: духівник Вінницької єпархії протоієрей Олексій Мельничук, настоятель храму протоієрей Максим Мельничук та клірики собору. Підписуйтесь на наші новини в Telegram — швидко, зручно та […]
21.06.2025
19 червня 2025 року митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив робочий візит до храмів Калинівського благочиння Вінницької єпархії. Під час поїздки архіпастир оглянув внутрішнє та зовнішнє убранство храмів, престоли, вівтарі, церковну утвар та загальний стан церковного життя. Також митрополит Варсонофій спілкувався з настоятелями та вірянами парафій, обговорюючи актуальні потреби й виклики, які виникають у парафіяльному […]
19.06.2025