Субота акафіста. Похвала Пресвятої Богородиці — історія свята

20.04.2024

У суботу 5-ї седмиці Великого посту православні християни з особливими молитовними почуттями і шаною прославляють Пречисту Богородицю Діву Марію.

Цей день за церковним календарем отримав назву Похвали Божої Матері, або ж суботи акафіста. На утрені, яку зазвичай звершують ввечері у п’ятницю, у храмах співається акафіст Божій Матері «Радуйся Невісто Неневістная». У ньому прославляються події земного життя святої Діви Марії, через Яку Господь наш Іісус Христос прийняв на Себе людську природу і визволив усе людство від рабства гріха.

Історія цього святкування, встановленого в ХІ столітті, сягає 626 року – тоді ворожа армія підступила під стіни столиці Візантії – Константинополя. Константинополь було врятовано завдяки заступництву Пречистої Діви Марії, до Якої в молитвах звернулося населення міста – адже недарма ще рівноапостольний князь Костянтин, засновуючи цю нову столицю Римської імперії, доручив її молитовному заступництву Пречистої Діви.

Чимало храмів на честь Божої Матері були споруджені в Константинополі. У Влахернському храмі зберігалася Її ікона, написана, за переданням, святим євангелістом Лукою. У ніч, коли об’єднані сили ворогів із моря та суші рушили на місто, народ шукав захисту в храмах Божих, колінопреклонно благаючи Заступницю врятувати їх. Патріарх Сергій, носячи на руках ікону Пресвятої Богородиці під міськими стінами, благав Господа про захист і спасіння. Тоді ж він омочив у море ризу Діви Марії. Раптово знялася страшна буря, що розсіяла і потопила судна нападників. Решта ворогів із соромом утекли. Із цієї нагоди було складено акафіст, який і співається у цей день в усьому православному світі. Слово акафіст, означає «гімн, що співається або читається стоячи». За думкою деяких дослідників, акафіст Богоматері було складено в VII столітті служителем Великої Константинопольської Церкви дияконом Георгієм Пісидійським.

Спочатку свято акафіста відбувалося в тому ж Влахернському храмі, де зберігалися чудотворна ікона Божої Матері та священні предмети Її земного життя — риза і пояс. Пізніше торжество стало загальним для усієї Східної Церкви.

Православна Церква звершує це свято задля ствердження вірних, які каються, в надії на Небесну Заступницю, адже Вона, уславивши Себе визволенням християн від ворогів видимих, тим більше допоможе тим, хто веде боротьбу з невидимими супротивниками. Співаючи цей акафіст, ми вшановуємо смирення Богородиці, з яким Вона прийняла волю Божу і Свою місію. Ми дивуємося мужності, з якою Діва Марія переносила всі страждання Свого Божественного Сина. Ми дякуємо Їй за неперервну молитву, якою Вона оберігає усіх людей, як немовби рідних дітей.

Підписуйтесь на наші новини в Telegram — швидко, зручно та завжди під рукою у вашому телефоні!

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

Анонс. Відбудеться осіння паломницька поїздка до святинь Грузії

З благословення митрополита Вінницького і Барського Варсонофія паломницька служба «Фавор» організовує паломницьку поїздку до Грузії. Поїздка триватиме з 11 по 16 жовтня. Паломники відвідають стародавні храми і монастирі грузинської землі, християнська історія якої сягає V століття. Вклоняться святиням Тбілісі, Мцхети, Боржомі, молитимуться біля мощей рівноапостольної Ніни просвітительки Грузії та відомого сучасного грузинського святого преподобного Гавриїла […]

07.09.2024

Всенічне бдіння напередодні 11-ї Неділі після Пʼятидесятниці

7 вересня 2024 року, напередодні Неділі 11-ї після П’ятидесятниці, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Всенічне бдіння у соборі Різдва Пресвятої Богородиці міста Вінниці. Його Високопреосвященству співслужили: духівник Вінницької єпархії протоієрей Олексій Мельничук, настоятель собору протоієрей Максим Мельничук, клірики храму та гості у священному сані. Підписуйтесь на наші новини в Telegram — швидко, зручно та завжди під […]

07.09.2024

Православно-катехізаторські курси імені свт. Петра Могили проводять набір на навчання

УКРАЇНСЬКА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА ПРАВОСЛАВНО-КАТЕХІЗАТОРСЬКІ КУРСИ ІМЕНІ СВЯТИТЕЛЯ ПЕТРА МОГИЛИ Денна форма навчання З благословення ректора Київської духовної академії і семінарії архієпископа Білогородського Сильвестра, Православно-катехізаторські курси імені святителя Петра Могили проводять набір на навчання. Мета курсів – зацікавити вірних Української Православної Церкви до поглибленого вивчення віровчення Православної Церкви та допомогти вчителям недільних шкіл у викладанні. Вступати на курси […]

05.09.2024