Субота акафіста. Похвала Пресвятої Богородиці — історія свята

20.04.2024

У суботу 5-ї седмиці Великого посту православні християни з особливими молитовними почуттями і шаною прославляють Пречисту Богородицю Діву Марію.

Цей день за церковним календарем отримав назву Похвали Божої Матері, або ж суботи акафіста. На утрені, яку зазвичай звершують ввечері у п’ятницю, у храмах співається акафіст Божій Матері «Радуйся Невісто Неневістная». У ньому прославляються події земного життя святої Діви Марії, через Яку Господь наш Іісус Христос прийняв на Себе людську природу і визволив усе людство від рабства гріха.

Історія цього святкування, встановленого в ХІ столітті, сягає 626 року – тоді ворожа армія підступила під стіни столиці Візантії – Константинополя. Константинополь було врятовано завдяки заступництву Пречистої Діви Марії, до Якої в молитвах звернулося населення міста – адже недарма ще рівноапостольний князь Костянтин, засновуючи цю нову столицю Римської імперії, доручив її молитовному заступництву Пречистої Діви.

Чимало храмів на честь Божої Матері були споруджені в Константинополі. У Влахернському храмі зберігалася Її ікона, написана, за переданням, святим євангелістом Лукою. У ніч, коли об’єднані сили ворогів із моря та суші рушили на місто, народ шукав захисту в храмах Божих, колінопреклонно благаючи Заступницю врятувати їх. Патріарх Сергій, носячи на руках ікону Пресвятої Богородиці під міськими стінами, благав Господа про захист і спасіння. Тоді ж він омочив у море ризу Діви Марії. Раптово знялася страшна буря, що розсіяла і потопила судна нападників. Решта ворогів із соромом утекли. Із цієї нагоди було складено акафіст, який і співається у цей день в усьому православному світі. Слово акафіст, означає «гімн, що співається або читається стоячи». За думкою деяких дослідників, акафіст Богоматері було складено в VII столітті служителем Великої Константинопольської Церкви дияконом Георгієм Пісидійським.

Спочатку свято акафіста відбувалося в тому ж Влахернському храмі, де зберігалися чудотворна ікона Божої Матері та священні предмети Її земного життя — риза і пояс. Пізніше торжество стало загальним для усієї Східної Церкви.

Православна Церква звершує це свято задля ствердження вірних, які каються, в надії на Небесну Заступницю, адже Вона, уславивши Себе визволенням християн від ворогів видимих, тим більше допоможе тим, хто веде боротьбу з невидимими супротивниками. Співаючи цей акафіст, ми вшановуємо смирення Богородиці, з яким Вона прийняла волю Божу і Свою місію. Ми дивуємося мужності, з якою Діва Марія переносила всі страждання Свого Божественного Сина. Ми дякуємо Їй за неперервну молитву, якою Вона оберігає усіх людей, як немовби рідних дітей.

Підписуйтесь на наші новини в Telegram — швидко, зручно та завжди під рукою у вашому телефоні!

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

Собор Архістратига Михаїла та всіх Небесних Сил безплотних. Престольне свято храму с. Сербинівці Жмеринського благочиння

21 листопада 2024 року, в день Собору Архістратига Божого Михаїла та всіх інших Небесних Сил безтілесних, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію в одноіменному храмі села Сербинівці Жмеринського благочиння. Його Високопреосвященству співслужили: секретар єпархії архімандрит Єнох (Торак), благочинний Жмеринського округу протоієрей Ярослав Коромчевський, настоятель храму протоієрей Андрій Лісовський, та клірики єпархії. За богослужінням […]

21.11.2024

Всенічне бдіння напередодні Собору Архістратига Михаїла та інших Небесних Сил безплотних

20 листопада 2024 року, напередодні Собору Архістратига Божого Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних, митрополит Варсонофій звершив Всенічне бдіння у соборі Різдва Пресвятої Богородиці міста Вінниці. Архіпастирю співслужили: духівник Вінницької єпархії протоієрей Олексій Мельничук, настоятель собору протоієрей Максим Мельничук, клірики храму та гості у священному сані. Завтра архіпастир звершить Божественну літургію у храмі Архістратига Михаїла с. […]

20.11.2024

Клірики Хмільницького благочиння звершили погребіння воїна Андрія Браславського

15 листопада 2024 року в храмі Різдва Пресвятої Богородиці м. Хмільник клірики Хмільницького округу звершили чин погребіння загиблого Захисника України — воїна Андрія Сергійовича Браславського, 1995 року народження.  Захищаючи територіальну цілісність та Незалежність нашої Держави від кривавого агресора, воїн Андрій Браславський загинув 13 листопада 2024 року під час виконання бойового завдання у Сумській області. Чин погребіння очолив благочинний […]

20.11.2024