Перший тиждень задає настрій на весь Великий піст! Як провести кожен із днів?

18.03.2024

Перший тиждень Великого посту відрізняється особливою суворістю не тільки щодо утримання в їжі, але й щодо розпорядку дня християнина. Як православним провести кожен із днів першого тижня Великого посту?розповів Голова Інформаційно-просвітницького відділу Української Православної Церкви митрополит Ніжинський і Прилуцький Климент.

У перші чотири дні православні християни збираються у храмі, щоб разом зі священнослужителями помолитися словами піснеспівів преподобного Андрія Критського. У Великому каноні, написаному преподобним Андрієм у VIII столітті, виражений стан душі грішника, що кається. Християни за вечірніми богослужіннями в ці дні отримують молитовний покаянний настрій, який повинен їх супроводжувати весь Великий піст.

Варто зазначити, що покаяння – це не відчай. Покаяння – це усвідомлення всього неправильного в нашому житті, з чітким бажанням його виправити.

Раніше в стародавніх монастирях ченці на першому тижні Святої Чотиридесятниці п’ять днів зовсім нічого не їли, навіть намагалися обмежувати себе у воді. Але для сучасної людини, яка живе в бурхливому мегаполісі, така надмірна стриманість може бути шкідливою. Тому священники рекомендують з понеділка до п’ятниці вживати варену їжу без олії. Люди, які мають слабке здоров’я, діти, вагітні жінки, ті, хто займаються важкою фізичною або інтелектуальною працею можуть постити не так строго.

Міру посту бажано узгодити зі своїм духівником – священником, який знає духовний і фізичний стан людини.

У п’ятницю і суботу першого тижня Великого посту відбувається спомин дива, яке здійснив великомученик Феодор Тирон, який жив у IV столітті. Цей святий з’явився через 50 років після своєї мученицької смерті християнам в місті Амасії, в Понтійскій області з настановою обов’язково зберігати піст і не вживати ідоложертовне. Після закінчення першого тижня християни моляться великомученику Феодору, щоб він допоміг і нам, тим, хто живе у XXI столітті, зберегти піст і не піддатися на ті спокуси, які можуть чекати нас на нашому великопісному шляху.

Закінчується перший тиждень Великого посту великим святом, що називається Торжеством Православ’я. У цей день ми дякуємо Господу за те, що являємося православними християнами. Також Церква згадує події, пов’язані з VII Вселенським собором, який засудив єресь іконоборства і затвердив шанування святих ікон.

Під час Великого посту кожному християнину потрібно приступити до говіння – сповіді і причастя. Оскільки перший тиждень потрібно провести в особливій стриманості, то великою втіхою для віруючих є причастя Христових Таїн в Неділю Торжества Православ’я. Цього дня у православних храмах, як ніколи багато сповідників і причасників. Сповідь краще здійснити на вечірньому богослужінні, заздалегідь осмисливши все, про що потрібно сказати під час Таїнства Покаяння.

У суботу та неділю церковний статут дозволяє вживати їжу з рослинною олією. Хоча рибні страви у Великий Піст можна їсти лише в свята Благовіщення і Вербної Неділі, в Греції є традиція щонеділі дозволяти їжу з морепродуктів (креветок, восьминогів, кальмарів). При цьому потрібно не забувати, що пісною їжа стає не тільки від відсутності у ній продуктів тваринного походження, а й від простоти. Святитель Іоанн Златоуст радить гроші, заощаджені в піст на простій їжі, витрачати на милостиню.

Нагадуємо, що Предстоятель благословив щоденне особливе молитовне правило на Великий піст, за мир в Україні та усьому світі.

Підписуйтесь на наші новини в Telegram — швидко, зручно та завжди під рукою у вашому телефоні!

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

Архіпастир відвідав Православний дитячий табір «СТЕЖИНА ДОБРА»

23 липня 2024 року, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій відвідав літній Православний дитячий табір «СТЕЖИНА ДОБРА». Архіпастир поспілкувався з організаторами та учасниками літнього табору. Цього дня у таборі відбувся концерт, де дітки змогли проявити свої таланти. Владика Варсонофій подякував отцю Петру Шавулі, директору Вʼячеславу Михайловичу Скакуну, організаторам, наставникам та учасникам за прекрасне свято, а також […]

26.07.2024

Митрополит Варсонофій співслужив Предстоятелю за літургією в Ольгинському соборі Києва

24 липня 2024 року, в день памʼяті святої рівноапостольної великої княгині Ольги, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій співслужив за Божественною літургією Блаженнішому Митрополиту Київському і всієї України Онуфрію в Ольгинському соборі міста Києва. На Малому вході Предстоятель нагородив почесного настоятеля собору протоієрея Всеволода Рибчинського Орденом Української Православної Церкви преподобного Іова Почаївського І ступеня; настоятеля собору […]

24.07.2024

Архієрей звершив літургію у день памʼяті прп. Антонія в Браїлівському монастирі

23 липня 2024 року, в день памʼяті преподобного Антонія Києво-Печерського, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію у Свято-Троїцькому соборі Браїлівського жіночого монастиря. Його Високопреосвященству співслужили: духівник Вінницької єпархії протоієрей Олексій Мельничук, благочинний у справах монастирів архімандрит Єнох (Торак), клірики обителі та гості у священному сані. За богослужінням молилась іменинниця, настоятелька обителі ігуменя Антонія (Стеценко), […]

23.07.2024