12 лютого — Собор вселенських вчителів і святителів Василія Великого, Григорія Богослова та Іоанна Златоустого

12.02.2024

В сьогоднішній день Свята Православна Церква святкує пам’ять трьох великих і визначних ієрархів, учителів, проповідників і Отців Східної Церкви: святителів Василія Великого, Григорія Богослова та Іоанна Златоустого.

В нашому народі це свято називається, як свято Трьох Святителів. Три отці – ієрархи-святителі – це провідні вчителі віри, святості й науки Христової Церкви. Вони передали нам чисту віру Нікейського Собору, вони пояснили нам догмати про Святу Трійцю, Христове Божество та Євхаристію. За їхні заслуги наша Східна Церква називає їх у своїх богослужіннях рівноапостольними, «органами Святого Духа», «стовпами (колонами) Церкви» та «вчителями вселенної». Всі вони жили в четвертому столітті – золотому віці християнської віри. Святителі Василій і Григорій — це сини славної Каппадокії, в Малій Азії, друзі і майже однолітки. А святитель Іоанн Златоустий – з Антіохії і був молодший від них на 20 років. Але всіх їх єднала апостольська ревність за святу віру Христову і спасіння безсмертних душ.

Святий Василій Великий від дитинства був аскетом і великим богословом. Будучи архієпископом Кесарії Кападокійської, він героїчно проявив себе як оборонець святої віри, добрий організатор, знаменитий оратор-проповідник, визначний письменник, реформатор Богослужіння і Святої Літургії, ревний опікун сиріт та убогих, законодавець чернечого життя в монастирях. За його заслуги свята Церква дала йому титул Великого.

Святитель Григорій Богослов, як і святий Василій, здобув вищу освіту. По дорозі до Афін, його корабель в морі потрапив у шторм. Він тоді ще не був охрещеним, і у страху, щоб не померти нехрещеним, він склав обітницю, якщо він врятується, то присвятить всього себе на служіння Богу. В Афінах він зустрів святителя Василія і вони стали кращими друзями на усе життя. Про їхнє життя в Афінах, святитель Григорій коротко говорив: «Ми знали тільки дві дороги: одну до храму на молитву, а іншу до школи на науку».

Святитель Григорій – це великий проповідник Святої Трійці. Догмат про Святу Трійцю він поклав в основу християнської віри. За свої богословські науки дістав назву Богослова. Візантійці називали його християнським Демосфеном.

Святий Іоанн Золотоустий народився в великому місті Антіохія. Довгі роки був там, як активний і побожний священник і невтомний проповідник. Проповідь була важливою частиною його життя і душі. «Не можу провести й одного дня, – каже він своїм вірянам, – не нагодувавши вас від скарбів Святого Письма». Ще він говорить: «Проповідування робить мене здоровим. Як тільки починаю проповідувати, то зникає всяка втома». Своїми проповідями він надихав і захоплював великі маси людей. У своїх проповідях від дає гарне пояснення великої частини Святого Письма Старого й Нового Завітів. На Афоні зберігається глава святого Іоанна Златоуста з нетлінним вухом. Існує благочестиве повірʼя, що Господь говорив на вухо Златоусту Божественні глаголи, які той записував, а також проповідував народу Божому.

Коли святитель Іоанн говорив проповіді, то від захоплення, надихаючись силою його слова, люди стоячи, прямо в храмі з вигуками аплодували йому. За свої палкі і надихаючі проповіді він отримав назву Златоуст. Святитель Іоанн Златоустий, як священник і як єпископ, був всеціло відданий Христовій Церкві. Він великий приятель і опікун для убогих, вдів і сиріт. Завдяки своїм світлим талантам він став архієпископом Константинополя.

Свято Трьох Святителів належить до пізніше започаткованих свят Східної Православної Церкви. Причиною започаткування цього свята стала велика дискусія у Церкві в другій половині ХХІ століття, яка полягала у тому, хто з них трьох є більш заслужений діяч Церкви. Одні вище ставили святителя Василія Великого, інші святителя Григорія Богослова, а ще інші святителя Іоанна Златоустого. Кожен із них мав свою велику частину прихильників. Цю дискусійну рутину розв’язали самі святителі. Вони спочатку кожен зокрема, а потім й усі три разом з’явилися Іоану, єпископу міста Евхаїти, і сказали: «Ми як один у Бога й нічого нема в нас протирічливого чи дискусійного, а кожен з нас свого часу окремо був натхнений Божим Духом. Тож нема між нами ні першого, ні другого, але як назвеш одного, то за ним ідуть два інші. Встань, отже, і накажи тим, що через нас сваряться, щоб не ділилися, бо як за життя, так і після смерті нашим намаганням є всі сторони світу приводити до миру і єдності. Установи, отже, святкування нашої пам’яті в один день так, тому що ми – як одне в Бога, а ми будемо допомагати прийти до спасіння тим, що святкуватимуть нашу пам’ять».

Виражаючи їх велич, заслуги та значення в Бога, Свята Церква призиває вірян до належного прославлення Трьох Святителів: «Любителі свята, – співаємо на літії – зійшовшись, славмо пісенними похвалами Христових Святителів, стовпів віри і вірних учителів і охоронителів, кажучи: Радуйся церковне світло, Василію премудрий. Радуйся розуме небесний, архієрею преславний, Григорію Богослове. Радуйся, Іоанне Златоустий. Тож, отці пребагаті, не переставайте завжди молитися до Христа за тих, що з вірою і любов’ю святкують ваше священне і божественне торжество!»

Підписуйтесь на наші новини в Telegram — швидко, зручно та завжди під рукою у вашому телефоні!

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

Чергова замовна брехлива стаття у «33-ому»

16 лютого на сайті газети «33 канал» було опубліковано матеріал Тетяни Квасюк під назвою «Терор матушці влаштували священики УПЦ (МП) та віряни». Нам добре відоме упереджене ставлення цього видання до Української Православної Церкви і, скоріш за все, на чергову порцію наклепу та образ на адресу Вінницької єпархії УПЦ навряд чи хто звернув би зайву увагу, якби не людина, яка розповсюджує очевидну брехню і ницість, з […]

21.02.2024

24 лютого у всіх храмах та монастирях Вінницької єпархії помоляться за загиблих під час війни та звершать молебні за захисників України

24 лютого 2024 року, в другі роковини з початку трагічних подій, повʼязаних з повномасштабною російською військовою агресією проти України, з благословення митрополита Вінницького і Барського Варсонофія, у всіх храмах та монастирях Вінницької єпархії Української Православної Церкви будуть звершені панахиди за загиблими і померлими під час цієї війни, а також молебні за захисників і захисниць України […]

20.02.2024

Архіпастир відзначив день свого Небесного Покровителя — преподобного Варсонофія Великого

19 лютого 2024 року, у день пам’яті преподобного Варсонофія Великого, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію в Свято-Троїцькому соборі Браїлівського жіночого монастиря. Архіпастирю співслужили клірики Вінницької єпархії та гості у священному сані. Цього дня, свята Православна Церква вшановує пам’ять преподобного Варсонофія Великого, Небесного Покровителя нашого архіпастиря. Богослужбові піснеспіви виконував сестринський хор під управлінням […]

19.02.2024