Покров Пресвятої Богородиці — історія, молитви (відео) 

13.10.2023

14 жовтня, у день Покрову Божої Матері, православні християни згадують чудо, яке сталося в 910 році. Вашій увазі публікуємо матеріал про свято підготовлений Інформаційно-просвітницьким відділом УПЦ. 

Повна назва свята — Покров Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії.

Згідно Передання, Богородиця з’явилася віруючим, які молилися у Влахернському храмі в Константинополі. Сталося це в 910 році. Божа Матір розкрила свій омофор (покривало для голови) над людьми, і це чудо стало знаком заступництва над людьми. У свята немає аналогів в інших гілках християнства.

Події Покрову Пресвятої Богородиці

Диво явлення Богородиці відбулося в середині Х століття. У Влахернській церкві в Константинополі зберігалися риза Богоматері, омофор (покривало для голови) і частина пояса. Ці святині в V столітті перенесли сюди з Палестини. Був недільний день, йшло всенічне бдіння. Серед парафіян був святий Андрій, Христа ради юродивий. У середині ночі, під час молитви, він побачив, як по небу йде Пресвята Богородиця. Вона була осяяна світлом, поруч з нею йшли Іоанн Предтеча, Іоанн Богослов, ангели й святі.

Святий Андрій побачив, як Божа Мати стала на коліна і почала зі слізьми молитися за християн. Потім підійшла до Престолу храму і продовжила молитися там. А потім — зняла з голови омофор і розпростерла його над людьми, що молилися. У цей момент сяйво йшло не тільки від Богородиці — покривало теж світилося «краще променів сонячних». Богородиця просила Господа Іісуса Христа прийняти молитви всіх людей: «Царю Небесный, – глаголаше в молитве на воздусе со Ангелы стоящая Всенепорочная Царица, – приими всякаго человека, молящегося к Тебе и призывающего Имя Мое на помощь, да не отыдет от Лика Моего тощ и неуслышан».

Історія святкування Покрову Пресвятої Богородиці

Ми читаємо про встановлення свята в руському Пролозі ХІІ століття (давньоруський житійний збірник). «Се убо, егда слышах – помышлях; како страшное и милосердное видение и паче надеяния и заступления нашего, бысть без празднества… восхотех, да не без праздника останет Святый Покров Твой, Преблагая».

На Русі церкви в честь Покрову Божої Матері стали будувати в XII столітті. Одна з найдавніших і найкрасивіших Покрова на Нерлі. Її у 1165 році збудував святий князь Андрій Боголюбський. У той же час він встановив і саме свято.

Тропар Покрову Пресвятої Богородиці

глас 4

Днесь, благовернии людие, светло празднуем, осеняеми Твоим, Богомати, пришествием, и к Твоему взирающе пречистому образу, умильно глаголем: покрый нас честным Твоим Покровом и избави нас от всякаго зла, молящи Сына Твоего, Христа Бога нашего, спасти души наша.

Переклад:

В цей день ми, православні люди, урочисто святкуємо, благословляємі Твоїм, Богомати, пришестям, і, дивлячись на Твій пречистий образ, з розчуленням взиваємо: «Покрий нас святим Твоїм покровом і позбав нас від усякого зла, благаючи Сина Твого, Христа Бога нашого, про спасіння душ наших».

Кондак Покрову Пресвятої Богородиці

глас 3

Дева днесь предстоит в церкви и с лики святых невидимо за ны молится Богу, Ангели со архиереи покланяются, апостоли же со пророки ликовствуют: нас бо ради молит Богородица Превечнаго Бога.

Переклад:

Нині Діва стоїть в храмі і з сонмами святих невидимо молиться за нас Богу. Ангели з архієреями поклоняються, апостоли з пророками тріумфують: бо про нас молить Богородиця Предвічного Бога.

Величання Покрови Пресвятої Богородиці

Величаем Тя, Пресвятая Дево, и чтем Покров Твой честный, Тя бо виде святый Андрей на воздусе, за ны Христу молящуюся.

Переклад:

Величаємо Тебе, Пресвята Діво, і шануємо Покров Твій святий, бо Тебе бачив святий Андрій у повітрі, коли Ти молилася за нас Христу.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram — швидко, зручно та завжди під рукою у вашому телефоні!

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

Митрополит Варсонофій взяв участь у Всенічному бдінні в Покровському Маринівському монастирі Одеської єпархії

Увечері 5 липня 2025 року митрополит Вінницький і Барський Варсонофій взяв участь у Всенічному бдінні в Свято-Покровському Маринівському чоловічому монастирі Одеської єпархії. Богослужіння очолив митрополит Одеський і Ізмаїльський Агафангел у співслужінні архієреїв, духовенства Одеської єпархії та запрошених гостей у священному сані. Під час вечірні служіння літії та освячення хлібів очолив митрополит Варсонофій. Нагадаємо, що завтра, […]

05.07.2025

У Вінниці відбувся третій публічний подкаст за участю ректора Київської духовної академії архієпископа Сильвестра (Стойчева)

2 липня 2025 року на території собору Різдва Пресвятої Богородиці на П’ятничанах у Вінниці відбувся третій публічний подкаст, присвячений темі: «Хто такий православний семінарист?». Гостем цього випуску став ректор Київської духовної академії і семінарії професор архієпископ Білогородський Сильвестр (Стойчев), який поділився своїм баченням духовної освіти, формування сучасного православного духовенства та важливості ролі семінариста у нашій […]

02.07.2025

Вінницьку єпархію відвідав ректор Київської духовної академії і семінарії архієпископ Сильвестр

2 липня 2025 року з пастирським візитом до Вінницької єпархії прибув ректор Київської духовної академії і семінарії архієпископ Білогородський Сильвестр. Спершу владика-ректор відвідав єпархіальне управління, де мав зустріч з митрополитом Вінницьким і Барським Варсонофієм. У дружній атмосфері архієреї поспілкувалися про сучасні виклики та перспективи духовної освіти, а також обговорили питання співпраці між Київськими духовними школами […]

02.07.2025