A
15.08.2023
У серпні 1923-го року неподалік села Голинчинці на Вінниччині під час жнив пастух Яків пас череду корів, а неподалік 12-річна дівчинка Христина пасла овець. Яків часто молився біля колодязя й у спекотну пору обливався цілющою водою. Якось він побачив прямо у воді відображення Матері Божої з Дитиною. Німб її сіяв золотавим світлом. Але страху і заціпеніння він не відчув.
І Матір Божа, благословляючи його і всю округу, уже танула в повітрі, піднімаючись до неба. Яків відразу ж побіг у Голинчинці і розповів про усе, що бачив. Таким є переккз про чудесне явлення Богородиці біля села Голинченці Шаргородського району Вінницької області, у місці, що звалося Іосафатова долина.
Після того, як селяни дізналися про чудесне явлення Богородиці, вони одразу з хоругвами й образами разом зі своїм священиком прийшли до колодязя. Тутвони й установили перший дубовий хрест. Слава про чудо поширилася миттєво. У цей же день хрести установили жителі сусідніх селищ Русави, Попелівки, Ксьондзївки, Шликова, Рахнова, Зведенівки і Джурина.
До осені вся Іосафатова долина була вже всіяна хрестами. Тижнями і місяцями люди несли їх на руках звідусіль. Далекі Кубань і Одеса, Наддністрянщина, Бесарабія і Донбас возсилали свою хвалу Господу. Добиралися потягами і із Далекого Сходу.
Місцеве радянське керівництво стало непокоїтися, коли в такій глухомані хрестів стало зʼявлятися усе більше і більше. Кінні розʼїзди міліції зупиняли потоки прочан, хрести розпилювали на дрова. Тих, хто переховував прочан, брали під арешт.
21 червня 1925 року в залі вінницького губернського суду почалася найгучніша справа тих років на Поділлі, що у хроніках офіційно називалася «Справа про хрести на Йосафатовій долині». На лаві підсудних було 9 священиків і 18 мирян. Влада намагалася усіляко затерти згадку про це Чудо з людської памʼяті. Та ці зусилля виявилися марними.
Тисячі чоловік знову прийшли в Іосафатову долину з хрестами, іконами і хоругвами 15 серпня 2006 року, щоб засвідчити свою віру в Христа і згадати чудесне явлення Пречистої Божої Матері. Були паломники з усіх куточків Вінницької єпархії, також приїжджі з інших регіонів України, Молдови, Білорусі, Грузії, Словаччини, Польщі та інших сусідніх країн. Торжества очолив тодішній керуючий Вінницькою єпархією — митрополит Макарій (Свистун, +2007), також участь взяли два єпископи і близько 300 священиків. 3 того часу хресні ходи та богослужіння в долині хрестів 15 серпня проводяться щорічно.
Сотні хрестів у Іосафатовій долині встановлені в наші дні є яскравим свідченням віри, що відроджується в народі, любові до Бога та Божої Матері.
Президенту України Володимиру Олександровичу Зеленському Вельмишановний пане Президенте! Ми, архієреї Української Православної Церкви, звертаємось до Вас із щирим і водночас тривожним словом, у зв’язку з рішенням про позбавлення громадянства України Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія, патріота, громадянина, вірного сина рідної Української землі. Блаженніший Митрополит Онуфрій — не лише Предстоятель Церкви, яка служить Богу і […]
09.07.2025
8 липня 2025 року в місті Калинівка біля шанованого Хреста було звершено традиційне щорічне соборне богослужіння. Божественну літургію очолили митрополит Могилів-Подільський і Шаргородський Агапіт та митрополит Вінницький і Барський Варсонофій. Архіпастирям співслужили священнослужителі Вінницької єпархії та гості з інших єпархій Української Православної Церкви. Під час богослужіння підносились молитви за мир в Україні, за перемогу українського […]
08.07.2025
7 липня 2025 року, у свято Різдва чесного, славного Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію в соборі Різдва Пресвятої Богородиці міста Вінниці. Архіпастирю співслужили клірики храму. Під час богослужіння підносилися молитви за мир в Україні, перемогу, воїнів-захисників та увесь український народ. Після завершення Літургії митрополит Варсонофій звернувся […]
07.07.2025