A
11.08.2023
11 серпня православні християни святкують Різдво святителя Миколая Чудотворця, архієпископа Мирлікійського. Слід уточнити, що памʼять святителя Миколая Чудотворця вшановують ще 19 грудня та 22 травня.
Святитель Миколай Чудотворець, якого ще називають Угодником — є одним із найбільш шанованих святих на Русі.
Вже у IX столітті святитель Миколай шанувався на Русі як небесний покровитель православних царів. Відомо, що у XIII столітті святкували Різдво Миколая Чудотворця, а у Великому Новгороді навіть був монастир, присвячений різдву святого. Однак в XVII ст. свято офіційно скасувала світська влада. І лише у нашому ХХІ столітті свято було відновлено.
Святитель Миколай Чудотворець народився у 258 році у місті Патарі, недалеко від Лікії, що на південному узбережжі малоазійського півострова. Його батьки Феофан і Нонна були благочестивими і праведними християнами, але довгий час були бездітними і постійно молили Бога про дитину. Коли у подружжя народився син, вони дали обітницю присвятити єдину свою дитину на служіння Богу.
Перше чудо Миколай створив під час свого народження, коли зцілив свою матір від важкої хвороби. Існує передання, в якому сказано, що новонароджений Миколай під час свого хрещення простояв у купелі на ногах без сторонньої підтримки три години, віддаючи честь Пресвятій Трійці.
Святитель Миколай виявляв велике милосердя до оточуючих, приходив на допомогу стражденним і вбогим. Сам він вів простий і аскетичний спосіб життя.
Святий Миколай зробив безліч чудес. Він неодноразово рятував потопаючих у морі, звільняв полонених із темниць, зціляв людей від недуг і навіть воскрешав їх, боровся за відновлення справедливості, закликав до любові та співчуття. Він прожив гідне життя і мирно помер від старості.
Відразу після смерті (бл. 345 р.) тіло святителя стало мироточити і стало об’єктом паломництва. Над могилою святого в VI столітті побудували базиліку, а на початку IX століття — церкву Святого Миколая. У ній мощі зберігалися до 1087 року, — до викрадення їх італійцями з міста Барі, де вони знаходяться й до сьогоднішнього дня.
11 червня 2025 року, у день памʼяті святителя Луки, архієпископа Сімферопольського і Кримського, сповідника, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію у храмі, освяченому на честь цього великого святого. Архіпастирю співслужили: секретар єпархії архімандрит Єнох (Торак), благочинний пршого міського округу протоієрей Богдан Маліновський, намісник Іллінського чоловічого монастиря архімандрит Аркадій (Сенчуківський), настоятель храму протоієрей Володимир […]
11.06.2025
10 червня 2025 року в Браїлівському жіночому монастирі Вінницької єпархії відбулася урочиста Божественна літургія з нагоди 390-річчя заснування Браїлівського жіночого монастиря, 35-річчя відновлення обителі та 30-річчя перенесення Ченстоховської ікони Божої Матері. Літургію очолив митрополит Вінницький і Барський Варсонофій. Архіпастирю співслужили численні клірики Вінницької та інших єпархій Української Православної Церкви. Під час богослужіння до спільної молитви […]
10.06.2025
9 червня 2025 року, напередодні святкування 390-річчя заснування Браїлівського жіночого монастиря та 30-річчя перенесення до обителі Ченстоховської ікони Божої Матері, у монастирському Свято-Троїцькому соборі було звершено урочисте всенічне бдіння. Богослужіння очолив митрополит Вінницький і Барський Варсонофій у співслужінні духовенства Вінницької єпархії та гостей у священному сані. Під час богослужіння владика Варсонофій передав благословення і вітання […]
09.06.2025