Іоанно-Богословський Лемешівський чоловічий монастир

27.06.2023

Іоанно-Богословський чоловічий монастир села Лемешівка Вінницької єпархії УПЦ заснований архімандритом Феодосієм (Шкляруком) з благословіння митрополита Вінницького та Могилів-Подільського Макарія (Свистуна) у 1999-му році в будівлі колишнього панського маєтку сім’ї Спасовичів. Серед місцевих жителів збереглося передання, що у монгольський період на місці сучасного села Лемешівка існував монастир, заснований ченцями Києво-Печерської Лаври, що переселились у густі лемешівські ліси після зруйнування Києва Батиєм у 1240-му році. Обитель проіснувала недовго та була спалена під час одного з набігів монголо-татар. Пізніше, на початку XVIIIст., одному з представників Лелівського рукава родини Островських уві сні з’явився чернець, який вказав тому місце для побудови маєтку. Пан, на вказаному місці, знайшов фундамент у вигляді хреста, на якому і було зведено будівлю в класичному стилі. Письмові згадки про Лемешівку та панський маєток з’являються на переломі XVIII-XIX ст., в описах власності сім’ї Островських. Поміщиком Марцелієм Островським у 1799-1807 роках, в селі було побудовано храм на честь апостола Іоанна Богослова, який було освячено у 1811-му році архієпископом Подільським Іоаннікієм (Полонським). З 1862-го року при храмі діяла двокласна школа, заснована священником Аркадієм Стемпковським (+1878), могила якого донині збереглась на монастирському кладовищі. У 1872-му році маєток придбав Володимир Спасович, відомий юрист, політик та історик літератури, професор Петербурзького Університету. Після революції 1917- го року маєток пустував а з 1924 по 1990 роки у його приміщенні розміщувалась Лемешівськазагальноосвітня школа. З 1994 по 1999 роки в колишньому панському маєтку був облаштований приходський храм на честь апостола та євангеліста Іоанна Богослова (колишній дореволюційний храм було зруйновано у 1932-му році. Нині на місці храму побудована каплиця на честь преп. Марка Гробокопателя та діє монастирське кладовище). В 1999-му році до Лемешівки прибув архімандрит Феодосій (Шклярук) з кількома послушниками. 9 жовтня 1999-го року, у день престольного свята, в обителі була відслужена перша Літургія, після чого богослужіння в обителі не припинялись жодного дня. Старанням настоятеля та братії був відреставрований колишній панський маєток, в якому ,окрім храму, розмістились трапезна, просфорня, ризниця та келії ченців. Також, було побудовано дзвіницю, трапезну, настоятельський корпус та різні господарські приміщення. Монастир утримує своє господарство, що розміщене у скитах обителі. Але головною працею ченців є щоденна молитва. На богослужіння в монастир регулярно приїздять паломники з різних куточків України, для яких на території обителі діють храми: 

На честь ап. Іоанна Богослова (в будівлі маєтку)

На честь Різдва свт. Миколая (літній храм, освячений у 2011-му році)

На честь преп. Феодосія Печерського (надбрамний храм, освячений у 2005-му році)

На честь преп. Марка Печерського (каплиця на кладовищі)

На честь муч. Іоанна Воїна (каплиця в монастирському скиту).

Головними святинями обителі є чудотворна ікона Божої Матері «Скоропослушниця», написана у 1897 році афонськими ченцями ( святкування 22 листопада) та чудотворна ікона Божої Матері «Тиврівська» ( святкування у середу Світлої Седмиці). Також, в монастирі зберігається частиця Животворного Хреста Господнього та частиці мощей багатьох святих. Богослужіння звершуються щодня: ранкові богослужіння починаються о шостій годині ранку, вечірні – о п’ятій годині вечора. На вечірніх богослужіннях звершуються читання Акафістів особливо шанованим святим та святиням обителі на розспів.

  • Адреса: 22410, Україна, Вінницька область, Хмільницький район, село Лемешівка, вул. Шкільна, 14
  • Телефон: (04333) 3–93–38
  • 098 713 76 97 — благочинний
  • E-mail: vineu@ukr.net

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

У поминальну суботу архіпастир звершив Божественну літургію та панахиду

15 березня 2025 року, в поминальну суботу, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію та панахиду в соборі Різдва Пресвятої Богородиці міста Вінниці. Його Високопреосвященству співслужили: духівник Вінницької єпархії протоієрей Олексій Мельничук, настоятель храму протоієрей Максим Мельничук та клірики собору. За богослужінням були піднесені молитви про перемогу і мир в Україні, за воїнів-захисників та єдність українського народу. […]

15.03.2025

Архіпастир звершив заупокійний парастас в соборі Різдва Богородиці

 Увечері 14 березня 2025 року, напередодні поминальної суботи, митрополит Варсонофій звершив вечірнє богослужіння та парастас у соборі Різдва Пресвятої Богородиці міста Вінниці. Архіпастирю співслужили: духівник Вінницької єпархії протоієрей Олексій Мельничук та клірики собору. Підписуйтесь на наші новини в Telegram — швидко, зручно та завжди під рукою у вашому телефоні!

14.03.2025

Літургія Передосвячених Дарів у Жмеринському благочинні

 14 березня 2025 року, у пʼятницю 2-ї седмиці Великого посту, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій, звершив літургію Передосвячених Дарів у соборі благовірного князя Олександра Невського міста Жмеринки. Архіпастирю співслужили: секретар єпархії архімандрит Єнох (Торак), благочинний Жмеринського округу протоієрей Ярослав Коромчевський та клірики благочиння. Цього дня духовенство Жмеринського благочиння звершили спільне говіння та приступили до причастя […]

14.03.2025