Митрополит Варсонофій співслужив Предстоятелю і взяв участь в освяченні Святого Мира

14.04.2023

У Святий і Великий Четвер, 13 квітня 2023 року, в день коли Свята Православна Церква згадує встановлення Святої Євхаристії, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій співслужив Предстоятелю Української Православної Церкви за уставним богослужінням в Пантелеімонівському жіночому монастирі у Феофанії міста Києва.

За богослужінням відбувся особливий чин освячення Мира, який відновився в Київській Митрополії згідно з рішенням Собору Української Православної Церкви 27 травня 2022 року.

З благословіння Митрополита Київського і всієї України Онуфрія у Великий Понеділок, 10 квітня розпочалось мироваріння. Блаженніший владика звершив водосвятний молебень, освятив мироварню та розпочав читання Святого Євангелія, яке продовжували архієреї та духовенство до самого завершення мироваріння у Велику Середу.

Також Блаженніший владика особисто запалив вогонь під казаном, встановленим для мироваріння у храмі на честь Всіх святих у Феофанії.

Відповідальним за процес мироваріння в Українській Православній Церкві, рішенням Священного Синоду було покладено на Преосвященного архієпископа Арцизького Віктора, вікарія Одеської єпархії.

Також в поцесі мироваріння взяв участь клірик Вінницької єпархії ієродиякон Філарет (Олівінський).

Мироваріння – це процес виготовлення святого Мира, яке використовується у таїнстві Миропомазання. Це таїнство бере свій початок в день П’ятидесятниці, коли Святий Дух зійшов на апостолів, виливши на них Свої благодатні дари. В цій благодаті, яка зміцнює у боротьбі з гріхом та стверджує у вірі, мають потребу всі християни. В апостольські часи зведення дарів Святого Духа відбувалося через покладення рук апостолів на новоохрещенних. У книзі Діянь говориться, що апостоли спеціально послали з Єрусалима до Самарії Петра та Іоанна, щоби вони, прийшовши, помолились за тих, хто увірував у Христа, й ті після хрещення прийняли Святого Духа (див. Діян. 8:14–17).

Проте з часом зростання християнської громади апостоли та їхні наступники – єпископи вже були не в змозі покладати безпосередньо руки на кожного нового члена Церкви, тому це рукопокладення було замінено помазанням благовонним Миром. Саме священнодійство помазання ще в Старому Завіті було пов’язане з дарами Святого Духа. Це, зокрема, видно з пророцтва Ісаї, яке сповнилося на Христі: «Дух Господній на Мені; бо Він помазав Мене…» (див. Іс. 61:1–2; Лк. 4:18–19). Апостол Павло також пише: «А утверджуючий нас з вами у Христі і Котрий помазав нас є Бог, Він і поклав печать на нас і дав запоруку Духа в серця наші» (2 Кор. 1:21–22). Тож вже у перші століття християнства почало використовуватися помазання Миром, про що свідчать священномученик Кіпріан Карфагенський, Тертулліан, Оріген та ін.

Поступово, на християнському Сході прерогатива освячувати Миро перейшла до глав Помісних Церков. Можливо, це сталося через ускладнення рецепту його виготовлення, а також скрутне становище єпархіальних архієреїв внаслідок нападів персів, арабів й хрестоносців. В епоху османського панування східні патріархи також перестали самостійно варити Миро. В ХІХ ст., коли на Балканах почали виникати нові незалежні держави, мироваріння стали тісно пов’язувати з питаннями про вище церковне управління та автокефалію. Водночас Константинопольський патріарх дотепер наполягає на своєму виключному праві варити Миро і пов’язує його роздачу іншим Помісним Церквам як прояв церковного спілкування (традиційно проявом церковної єдності слугує євхаристійне спілкування). Натомість християнський Захід і до сьогодні зберігає за кожним єпископом право освячувати Миро в своїй єпархії. — Із статті архім. Митрофана (Божко). Читати далі >

Вранці у Великий Четвер готове миро урочисто внесли в собор. Під час великого входу ємності перенесли до престолу разом зі Святими Дарами. Саме освячення речовини відбулось після Євхаристійного канону – Блаженніший Митрополит Онуфрій підніс особливу молитву над Миром, а під час співу духовенства тропаря П’ятидесятниці, влив у кожний сосуд вже освяченого древнього Мира.

Після літургії Предстоятель передав усім архієреям для кожної єпархії Святе Миро.

Фоторепортаж: ієрод. Філарет (Олівінський) та Віталій Пуга. Відеомонтаж: Микола Луцак.

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

В Літинському благочинні звершено погребіння загиблого воїна Сергія Ліварчука

5 грудня 2023 року, в храмі Вознесіння Господнього села Бруслинівка, кліриками Літинського благочиння було звершено погребіння загиблого Захисника України — воїна Сергія Ліварчука. Чин поховання очолив благочинний Літинського церковного округу протоієрей Олег Макар, настоятель храму протоієрей Михайло Михальчук та духовенство благочиння. Загиблий воїн Сергій народився в селі Бруслинівці 16 вересня 2001 року. Закінчив 9 класів […]

07.12.2023

7 грудня — день памʼяті великомучениці Катерини

Свята великомучениця Катерина була дочкою правителя Александрії Єгипетської Конста під час правління імператора Максиміна. Живучи в столиці – центрі еллінської ученості, Катерина, володарка рідкісної краси і розуму, отримала блискучу освіту, вивчивши твори кращих античних філософів та вчених.  Юнаки з найіменитіших родин імперії шукали руки прекрасної Катерини, але жоден з них не став її обранцем. Вона […]

07.12.2023

Вітальне слово Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія до Дня Збройних Сил України 

Дорогі брати і сестри! Мужнє українське воїнство! Із почуттями щирої подяки та поваги до вашого величного подвигу, сердечно вітаю вас із святом — Днем Збройних Сил України! Щодня ми є свідками вашої жертовної любові до ближніх, вашої відваги та мужності, вашої професійності у справі оборони нашої держави від підступного ворога. Незважаючи на нестерпну спеку і […]

06.12.2023