Звернення Священного Синоду Української Православної Церкви до вірних чад Української Православної Церкви та народу України

23.03.2023

Ваші Високопреосвященства і Преосвященства!
Ваші Високопреподобія і Преподобія!
Дорогі браття і сестри! 
Боголюбивий Український народе!

Нещодавно увесь православний світ сколихнула звістка про безпідставне позбавлення Української Православної Церкви права перебувати у Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі. Представники Міністерства культури та інформаційної політики України заявили про намір виселити чернечу громаду з території Києво-Печерської Лаври, яку монахи буквально підняли з руїн за 35 років з дня відновлення діяльності цього стародавнього монастиря. Монахів, іноків та послушників виганяють із рідного дому, прикриваючись надуманими, неіснуючими аргументами, що не містять у собі жодного реального підґрунтя.

Час війни, який ми зараз переживаємо, на жаль, приніс усім нам, окрім зовнішніх випробувань, безліч випробувань внутрішніх. Масштабний тиск на віруючих Української Православної Церкви зростає, і сьогодні ми звертаємось до усіх вас, возлюблені у Христі браття і сестри, зі словом живої любові і закликом до твердого і непохитного стояння у вірі, яка проповідує не розбрат, а єднання, не злобу, а примирення, не жорстокість, а милосердя.

Ми, вірні нашої Української Православної Церкви, єднаємось у спільній меті збереження України. І кожен із нас, як свідомий громадянин рідної держави, організувався в міру своїх сил на її захист: наші люди звершують всебічну волонтерську діяльність, дають прихисток переселенцям, безкорисно і щиро допомагають усім, чим можуть. Завдяки вам, дорогі браття і сестри, наша Церква зробила багато: сотні тон гуманітарної допомоги і значна фінансова підтримка знайшли своє реальне необхідне призначення. Подвиг оборони Батьківщини на фронті, щохвилини дивлячись в очі смерті, несуть тисячі вірян Української Православної Церкви, серед яких, в тому числі, є і прихожани нашої Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври. Що ж натомість роблять наші можновладці? Вони зневажають і плюндрують святині, намагаючись нас, православних, всебічно залякати, умовити на якийсь «компроміс» і, в результаті, просто знищити.

Сьогодні в усіх на вустах майбутня доля нашої найціннішої святині — Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври. Свята Лавра — перлина України і духовний форпост молитви за українську землю і народ та за увесь православний світ. У 1988 році музей передав монахам 15 споруд, які перебували в надзвичайно жахливому стані. За 35 років із відновлення чернечого життя братія обителі не просто відбудували і відновили все навколо, а примножили і прикрасили київський уділ Божої Матері. Тут щохвилини теплиться лампада молитви за всіх і за вся — в цих кротких зітханнях до Бога живе весь народ України.

Підтримку нашого народу ми відчули у 2-гу Неділю Великого посту, Неділю Собору всіх преподобних Отців Києво-Печерських, коли тисячі людей прийшли сповідати свою віру в те, що вічне, а не тлінне, те, що живе, а не мертве, те, що реальне і щире, а не примарне. Хресною ходою після Божественної літургії разом йшли люди різних поглядів і політичних переконань, яких об’єднала любов до Печерських преподобних Отців. Усі вони вийшли висловити свою підтримку братії та свою громадянську волю.

Зараз багато хто звертається до священноначалля Української Православної Церкви з проханням благословити духовний труд по захисту нашого законного права й надалі молитися у Києво-Печерській Лаврі та піклуватися про неї. Ми сердечно дякуємо всім вам, дорогі браття і сестри, за вашу непохитну віру в Бога і любов до Святої Церкви. Жодні причини не зможуть зламати нашу тверду волю відстоювати святе Православ’я. Ми маємо мужньо триматися Істини. Святитель Марк Єфеський, великий поборник святого Православ’я, вчить: «Ніколи, людино, те, що стосується Церкви не виправляється через компроміси: нема нічого середнього між істиною і неправдою». Закликаємо всіх кріпитися у вірі, підсилити свої молитви і всіма законними засобами захищати нашу найдорожчу святиню — Свято-Успенську Києво-Печерську Лавру. Хай Господь, молитвами преподобних Отців Києво-Печерських, допомагає всім нам у благородній справі непохитного стояння на камені віри, наповнюючи її плодами праведності на славу і похвалу Божу (див. Флп. 1:11).
Закликаємо на всіх вас Боже благословення!

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

У ДЕНЬ ТЕЗОІМЕНИТСТВА БЛАЖЕННІШОГО МИТРОПОЛИТА ОНУФРІЯ У ВІННИЦЬКІЙ ЄПАРХІЇ ЗВЕРШЕНО ПОДЯЧНИЙ МОЛЕБЕНЬ

25 червня 2026 року, у день пам’яті преподобного Онуфрія Великого та у день тезоіменитства Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія, в каплиці при єпархіальному управлінні було звершено подячний молебень за здоров’я Предстоятеля Української Православної Церкви. Богослужіння очолив митрополит Вінницький і Барський Варсонофій. Разом із архіпастирем молились співробітники єпархіального управління. Під час спільної молитви духовенство […]

25.06.2026

ІСТОРІЯ ВІННИЦЬКОЇ ЄПАРХІЇ

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА До 1793 року православні Поділля зазнавали жорстоких гонінь з боку влади Речі Посполитої, яка ставила за мету знищення Православної Церкви на своїй території та тотального окатоличування населення шляхом унії. Після приєднання Правобережжя до складу Росії, 13 квітня 1793 р. на території Мінської, Із’яславської та Брацлавської губерній була створена нова єпархія. 15 травня того […]

24.06.2026

МИТРОПОЛИТ ВАРСОНОФІЙ ЗВЕРШИВ ЛІТУРГІЮ У 3-ю НЕДІЛЮ ПІСЛЯ П’ЯТИДЕСЯТНИЦІ

21 червня 2026 року, у 3-тю Неділю після П’ятидесятниці, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію у соборі Різдва Пресвятої Богородиці міста Вінниці. За богослужінням Його Високопреосвященству співслужили настоятель собору протоієрей Максим Мельничук та клірики храму. Під час Літургії були піднесені особливі молитви за мир в Україні, за збереження життів українських воїнів, дарування перемоги […]

21.06.2026