A
15.11.2022
Сербська Православна Церква розіслала до всіх Помісних Православних Церков лист про те, що не визнає так звану «Православну церкву України» та вважає рішення Вселенського Патріархату щодо українського питання неканонічним, повідомляє Інформаційний відділ Вінницької єпархії УПЦ із посиланням на сербське видання «Політика».
Зокрема в листі говориться, що Сербський Патріархат визнає єдиною канонічною Церквою в Україні тільки Українську Православну Церкву на чолі з Блаженнішим Митрополитом Київським і всієї України Онуфрієм та називає надання Константинопольським Патріархом томосу про автокефалію Україні — «неканонічним вторгненням».
Окрім того, як зазначається в документі, Сербська Православна Церква не визнає «ПЦУ» і «об’єднавчий» Київський «собор» та вважає «штучною “конфедерацією” українських розкольницьких угрупувань».
«Сербська Православна Церква не визнає як «Автокефальну Церкву України» проголошену, що з канонічної точки зору не існує, а на справі насильно нав’язану, штучну «конфедерацію» українських розкольницьких угруповань (які знову завзято борються один з одним і нестримно йдуть до поділу). Розкольники залишилися розкольниками. Одного разу розкольник — розкольник назавжди, за винятком випадків щирого звернення і глибокого покаяння. Єдиною Церквою, яку Сербська Церква знає і визнає, є канонічна Українська Православна Церква на чолі з Блаженнішим Митрополитом Київським і всієї України Онуфрієм», — говориться в листі.
Також Сербська Церква не визнає «розкольницький єпископат як православний єпископат» і «розкольницьке духовенство як православне духовенство». Більше того, СПЦ «не визнає, що пан або громадянин Думенко (Єпіфаній) є навіть архієреєм, і вже тим більше предстоятелем автокефальної Церкви». Тому Сербська Церква рекомендувала своїм Преосвященним ієрархам і клірикам, згідно зі священними канонами, утримуватися від літургійного та канонічного спілкування як з очільником «ПЦУ», так і з тими, хто з ним співслужить.
Слід зауважити, що раніше, 6 лютого 2019 року, лист від Предстоятеля Сербської Православної Церкви щодо українського церковного питання — абсолютно аналогічного змісту — було надіслано Константинопольському Патріарху Варфоломію. Однак, як зауважують у СПЦ, Патріарх Варфоломій не дав відповіді на листи Сербської Патріархії, тому було вирішено розіслати документ усім Помісним Православним Церквам і запропоновано спільно розглянути думки з приводу українського питання.
Увечері 22 квітня 2025 року, у вівторок Світлої седмиці, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив вечірнє пасхальне богослужіння у Хрестовоздвиженському храмі міста Вінниці. Його Високопреосвященству співслужили: секретар єпархії архімандрит Єнох (Торак), настоятель храму протоієрей Миколай Давидовський, благочинний першого міського округу протоієрей Богдан Маліновський, духовенство храму та міста Вінниці. Богослужіння супроводжував спів святкового змішаного хору Хрестовоздвиженського […]
22.04.2025
22 квітня 2025 року, у Світлий Вівторок, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію в храмі Різдва Пресвятої Богородиці села Малинівка Літинського благочинного округу. Його Високопреосвященству співслужили: секретар єпархії архімандрит Єнох (Торак); благочинний Літинського округу протоієрей Олег Макар; благочинний Вінницького районного округу та настоятель цього храму протоієрей Миколай Строк; духовенство Літинського благочиння та гості […]
22.04.2025
Молитовна, духовна підготовка: В Світлу седмицю Пасхи за звичаєм, що сформувався в останній час, замість вечірніх та ранкових молитв співаються часи Пасхи. Послідування до Святого Причастя: пасхальний час, кінцеве «Господи помилуй» (40 разів),«Слава и нині», «Честнійшую», «Молитвами святих отець…», і одразу ірмос: «Градите людіє…» та канон до причастя. Замість «Достойно» — «Ангел вопіяше…»; «Хотя ясти» […]
22.04.2025