СОБОР ВІННИЦЬКИХ СВЯТИХ

14.09.2022

У Вінницькій єпархії відзначається 15 вересня (за новим стилем).

Святитель Петро Могила, митрополит Київський

У 1632 році при Вознесенському монастирі м. Вінниці заснував братський колегіум, котрий проіснував до 1639 року. Достеменно відомо про три богословські труди, котрі були написані саме у вінницькому колегіумі: «Тератургіма, або чудеса, що були як у самій чудотворній Печерській церкві, так і в обох святих печерах …», «Парергон чудеса з образу Пресвятої Богородиці в Купятницькому монастирі» та «Показання Церкви істинної». Збереглися архівні документи, підписані власноручно святителем Петром (Могилою), які свідчать про особисте перебування святителя у Вінниці.

Святитель Амвросій (Полянський) єпископ Кам’янець-Подільський, сповідник

У жовтні 1918 року ректор Київської духовної семінарії архімандрит Амвросій (Полянський) був висвячений у чан архієрея з титулом «єпископ Вінницький, вікарій Подільської єпархії». Владика Амвросій став першим архієреєм, який оселився та проживав у Вінниці. За 5 років, проведених у місті, йому довелося пережити разом із паствою кілька переворотів, встановлення радянської влади та, врешті-решт, вийти на свою сповідницьку голгофу.

Святитель Феодосій, архієпископ Чернігівський

Народився у 30-тих роках. XVII ст. на у містечку Уланів (нині – Хмільницький район Вінницької області) у сім’ї священика Микити та Марії Углицьких — українських православних шляхтичів з роду Полоницьких-Углицьких.

Преподобний Антоній Києво-Печерський

У 1013 році по дорозі з Афону до Києва преподобний Антоній зупинився на берегах р. Дністер, де заснував Лядівський скельний монастир. Нині у Лядівській обителі збереглась келія засновника чернецтва на Русі.

Преподобний Феодор, князь Острозький, Печерський, у Дальніх печерах

Князь і монах, захисник Православ’я і фундатор багатьох православних храмів на Волині і Поділлі. У XV столітті володів містами, які знаходяться у сьогоднішніх межах Вінницької області: Вінницею, Брацлавом, Хмільником та іншими. Тіло святого почиває у Дальніх Печерах Києво-Печерської Лаври.

Преподобний Феофіл Київський, Христа заради юродивий

Народився в сім’ї священика в селі Махнівка, Київської губернії (нині с. Махнівка Козятинського району Вінницької області).

Священномученик Олександр (Петровський), архієпископ Харківський

7 вересня 1933 року було прийнято рішення про утворення вінницької єпархії з центром у м. Вінниці. Першим правлячим архієреєм новоутвореної кафедри став єпископ Олександр (Петровський). Певний час архіпастир мешкав у Вінниці. Після того, як у місті були закриті храми, він потайки вночі звершував богослужіння у Воскресенській церкві. Через унеможливлення служіння в обласному центрі святитель був змушений переїхати у смт. Літин, а пізніше до Хмільника. Згодом був переведений у Харків, де мученицькі закінчив свій життєвий шлях.

Священномученик Інокентій (Тихонов), архієпископ Вінницький;

У квітні 1937 року був призначений керуючим Вінницькою єпархією. Владика мешкав у м. Хмільник. Його приїзд У Вінницю відбувся 27 вересня 1937 року, на свято Воздвиження Хреста Господнього. 28 жовтня його заарештували і доправили до Вінницького НКВС. За місяць перебування, архіпастир був лише на єдиному допиті. 29 листопада о 24:00 згідно вироку «трійки» його було розстріляно та поховано у одній з братських могил. У 1943 році, під час розкопок, тілр священномученика було віднайдено і встановлено завдяки документам, котрі знаходились при ньому. Перепоховали архієпископа у одній із семи братських могил, що знаходяться на території центрального кладовища м. Вінниці.

Священномученик Пофирій (Гулевич), єпископ Сімферопольський

Народився 26 лютого 1864, в селі Токарівка Літинського повіту Подільської губернії (нині – Жмеринський район Вінницької області). В 1914 — 1928 роках — благочинний і настоятель собору в місті Ольгополі Бершадського району, деякий час викладав Закон Божий в місцевій гімназії. Брав участь в таємній роботі по організації на Поділлі груп духовенства та віруючих, непідконтрольних владі.

Священномученик Іоан Мельниченко, пресвітер

Народився 26 вересня 1889 року в селі Устя Бершадського району Вінницької області. З 1917 по 1922 рік він працював учителем у сільській школі, а в 1922 році його висвятили в сан ієрея. Звершував пастирське служіння в одній з церков Вінницької області. 15 вересня 1937 року розстріляний.

Священномученик Олексій Воробйов, пресвітер

Народився 6 лютого 1888 в селі Антонково Уржумского повіту Вятської губернії в сім’ї селянина Костянтина Воробйова. В 20-х роках проходив пастирське служіння у Вінниці.

Преподобномученик Іоан (Лаба), пресвітер

Народився 3 липня 1863 року в селі Серебрія, Гайсинського повіту, Київської губернії (нині с. Серебрія Бершадського району Вінницької області). Відправився на Афон, де став насельником Свято-Пантелеімонівського монастиря. У 1913 році був вивезений з Афону. З приходом Радянської влади зазнав переслідувань. 4 вересня 1937 року був розстріляний.

Преподобномученик Василій (Мазуренко), пресвітер

Народився у 1882 році в селі Кулига Літинського повіту. У 1922-му отримав від Вінницького єпископа Амвросія призначення в Немирівський монастир, де був возведений у сан архідиякона, а згодом рукопокладений у сан священика. Служив у с. Кулига Літинського району, у Гранівському монастирі на Гайсинщині, у Ладижинських Хуторах. 21 квітня 1931 року отця Володимира заарештували. На обвинувальному висновку наклали резолюцію: «Північ. 3 роки». Трійка НКВС 30 грудня 1937 року засудила священика до розстрілу, а 8 січня 1938 року вирок було виконано в одній з тюрем Тульської області.

Преподобномученик Євтихій (Качур), пресвітер

Народився 26 грудня 1891 року в слободі Олексіївка Бірюченского повіту Воронезької губернії. Наприкінці 20-х років ХХ століття служив на парафіях Вінницької єпархії. У 1929 році був настоятелем Маркіанівського скиту Вінницького округу. Постраждав за віру.

Преподобномученик Геннадій (Ребеза), пресвітер

Народився 22 квітня 1880 року в селі Янкулово, Вінницького повіту, Кам’янець-Подільської губернії. Постраждав за віру.

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

У Літині звершено погребіння загиблого воїна Сергія Рахнянського

27 березня 2023 року, в соборі на честь святих первоверховних апостолів Петра і Павла смт Літин було звершено чин понребіння загиблого Захисника України — воїна Сергія Васильовича Рахнянського. Чин погребіння очолив благочинний Літинського церковного округу протоієрей Олег Макар, якому співслужили: настоятель храму протоієрей Олександр Круглюк та клірики благочиння. 23 березня 2023 року в боротьбі за […]

31.03.2023

Заява прес-служби КДАіС з приводу ситуації навколо Академічного храму на честь Різдва Пресвятої Богородиці (+ВІДЕО) 

Заява прес-служби Київської духовної академії і семінарії з приводу ситуації навколо Академічного храму на честь Різдва Пресвятої Богородиці Сьогодні, 30 березня 2023 р., близько 10:30 ранку до храму на честь Різдва Пресвятої Богородиці на території Києво-Печерської Лаври прийшли люди, які у спілкуванні з представниками Київської духовної академії і семінарії назвалися комісією Національного історико-культурного заповідника «Києво-Печерська лавра». Вказані особи […]

30.03.2023

Представники Мінкульту провели спробу незаконного опломбування храмів Лаври

30 березня 2023 року Свято-Успенську Києво-Печерську Лавру відвідала комісія Міністерства культури та інформаційної політики України з метою провести приймання-передавання споруд і будівель монастиря. В Українській Православній Церкві вважають рішення про розірвання договору незаконним та відстоюють свої права у судовому порядку. Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ розповідає як у цей день віряни Української Православної Церкви не допустили протиправних дій […]

30.03.2023