Храм Воздвиження Хреста Господнього с. Гулі

10.02.2022

Адреса: ТО610, с. Гулі, Барський район, Вінницька область, 23042

Настоятель: протоієрей Володимир Ківак

Престольне свято: 27 вересня

Контакти: моб. телефон настоятеля 097 518 65 30

Коротка історична довідка

У 1729 році в Гулях було розпочато будівництво першої церкви.

Хресто-Воздвиженська церква була збудована за кошти місцевого священика Петра Шаркевича та прихожан. Як і інші храми, що закладалися в ті часи, церква була дерев’я-ною трикупольною, з «опасанням». Найімовірніше, церква була уніатською.

Наприкінці XVIII ст. було розпочато будівництво іншої кам’яної церкви. За переказами, будівництво, через брак коштів, призупинилося. Тому один із прихожан, на прізвище Кришталь, добудував до великої будівлі з вівтарної сторони невелику церкву, яка була освячена на честь Воздвиження Чесного Хреста. І саме в ній проводилося богослужіння до завершення будівництва більшої церкви. Є припущення, що будівництво церкви призупинилося з вини місцевого поміщика-католика. За результатами перевірки 1831 року, ревізор Скворцов, вказуючи на недоліки в будівництві сільської церкви (тріщину над вхідними дверима, відсутність штукатурки, старий дах), сказав: «Церковь должен поправить помещик, ибо отцом его взяты от церкви 21 стос камня, 500 корцев извести, денег 2.338 злотых и несколько железных ломов. Дело по сему заведено 1800 года, но и досель церковь не удовлетворена». За цим позовом, напевно, були проведені роботи, тому що на початок XX ст. церква була добудована. Це був кам’яний храм із дерев’яним перекриттям, одним куполом, з покрівлею із жесті. Вівтар у великій Хресто-Воздвиженській церкві був звернений на схід, за головним вівтарем було добудовано додатковий вівтар із престолом, поверненим на південь. Головний вхід зовні був з північної сторони. Окремо від церкви стояла дерев’яна дзвіниця. В головному вівтарі знаходилася шанована старовина ікона Божої Матері.

На церковній території був кам’яний стовп із хрестом на місці вівтаря старої церкви та кам’яний хрест без надпису на могилі священиків Лаврентія Гловацького, який довго служив у с. Каричівці Ушицького повіту (дата смерті 13 грудня 1869 року), та Іоана Левицького, який служив у Гулях (дата смерті 1887 рік).

На початку XX ст. до церковного приходу села Гулі було приписано 682 чоловіки та 649 жінок православних, а окрім них, у селі проживало декілька сімей римо-католиків та євреїв.

Церковні землі становили 54 десятини 1274 сажні.До них входили 2 десятини 676 сажнів взятих під церковну садибу, орні землі складали 46 десятин 2086 сажнів, та сінокіс із хутором 5 десятин 480 сажнів.

Для служителів церкви у 1880-1885 pp. були збудовані окремі приміщення.

У 1887 р. була відкрита церковно-приходська школа, що теж розташувалася в окремому будинку.

Сільську церкву, збудовану в 1729 р., зруйнували в 1920-1940 роках, зберігся тільки фундамент. У 90-х роках минулого століття з ініціативи сільської громади, а особливо жительки села Гончар Ніни Іванівни, і за підтримки сільської ради було організоване будівництво церкви. Її відбудували на тому ж місці, де була Хресто-Воздвиженська церква.

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

Чергова замовна брехлива стаття у «33-ому»

16 лютого на сайті газети «33 канал» було опубліковано матеріал Тетяни Квасюк під назвою «Терор матушці влаштували священики УПЦ (МП) та віряни». Нам добре відоме упереджене ставлення цього видання до Української Православної Церкви і, скоріш за все, на чергову порцію наклепу та образ на адресу Вінницької єпархії УПЦ навряд чи хто звернув би зайву увагу, якби не людина, яка розповсюджує очевидну брехню і ницість, з […]

21.02.2024

24 лютого у всіх храмах та монастирях Вінницької єпархії помоляться за загиблих під час війни та звершать молебні за захисників України

24 лютого 2024 року, в другі роковини з початку трагічних подій, повʼязаних з повномасштабною російською військовою агресією проти України, з благословення митрополита Вінницького і Барського Варсонофія, у всіх храмах та монастирях Вінницької єпархії Української Православної Церкви будуть звершені панахиди за загиблими і померлими під час цієї війни, а також молебні за захисників і захисниць України […]

20.02.2024

Архіпастир відзначив день свого Небесного Покровителя — преподобного Варсонофія Великого

19 лютого 2024 року, у день пам’яті преподобного Варсонофія Великого, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію в Свято-Троїцькому соборі Браїлівського жіночого монастиря. Архіпастирю співслужили клірики Вінницької єпархії та гості у священному сані. Цього дня, свята Православна Церква вшановує пам’ять преподобного Варсонофія Великого, Небесного Покровителя нашого архіпастиря. Богослужбові піснеспіви виконував сестринський хор під управлінням […]

19.02.2024