Храм Воздвиження Хреста Господнього с. Гулі

10.02.2022

Адреса: ТО610, с. Гулі, Барський район, Вінницька область, 23042

Настоятель: протоієрей Володимир Ківак

Престольне свято: 27 вересня

Контакти: моб. телефон настоятеля 097 518 65 30

Коротка історична довідка

У 1729 році в Гулях було розпочато будівництво першої церкви.

Хресто-Воздвиженська церква була збудована за кошти місцевого священика Петра Шаркевича та прихожан. Як і інші храми, що закладалися в ті часи, церква була дерев’я-ною трикупольною, з «опасанням». Найімовірніше, церква була уніатською.

Наприкінці XVIII ст. було розпочато будівництво іншої кам’яної церкви. За переказами, будівництво, через брак коштів, призупинилося. Тому один із прихожан, на прізвище Кришталь, добудував до великої будівлі з вівтарної сторони невелику церкву, яка була освячена на честь Воздвиження Чесного Хреста. І саме в ній проводилося богослужіння до завершення будівництва більшої церкви. Є припущення, що будівництво церкви призупинилося з вини місцевого поміщика-католика. За результатами перевірки 1831 року, ревізор Скворцов, вказуючи на недоліки в будівництві сільської церкви (тріщину над вхідними дверима, відсутність штукатурки, старий дах), сказав: «Церковь должен поправить помещик, ибо отцом его взяты от церкви 21 стос камня, 500 корцев извести, денег 2.338 злотых и несколько железных ломов. Дело по сему заведено 1800 года, но и досель церковь не удовлетворена». За цим позовом, напевно, були проведені роботи, тому що на початок XX ст. церква була добудована. Це був кам’яний храм із дерев’яним перекриттям, одним куполом, з покрівлею із жесті. Вівтар у великій Хресто-Воздвиженській церкві був звернений на схід, за головним вівтарем було добудовано додатковий вівтар із престолом, поверненим на південь. Головний вхід зовні був з північної сторони. Окремо від церкви стояла дерев’яна дзвіниця. В головному вівтарі знаходилася шанована старовина ікона Божої Матері.

На церковній території був кам’яний стовп із хрестом на місці вівтаря старої церкви та кам’яний хрест без надпису на могилі священиків Лаврентія Гловацького, який довго служив у с. Каричівці Ушицького повіту (дата смерті 13 грудня 1869 року), та Іоана Левицького, який служив у Гулях (дата смерті 1887 рік).

На початку XX ст. до церковного приходу села Гулі було приписано 682 чоловіки та 649 жінок православних, а окрім них, у селі проживало декілька сімей римо-католиків та євреїв.

Церковні землі становили 54 десятини 1274 сажні.До них входили 2 десятини 676 сажнів взятих під церковну садибу, орні землі складали 46 десятин 2086 сажнів, та сінокіс із хутором 5 десятин 480 сажнів.

Для служителів церкви у 1880-1885 pp. були збудовані окремі приміщення.

У 1887 р. була відкрита церковно-приходська школа, що теж розташувалася в окремому будинку.

Сільську церкву, збудовану в 1729 р., зруйнували в 1920-1940 роках, зберігся тільки фундамент. У 90-х роках минулого століття з ініціативи сільської громади, а особливо жительки села Гончар Ніни Іванівни, і за підтримки сільської ради було організоване будівництво церкви. Її відбудували на тому ж місці, де була Хресто-Воздвиженська церква.

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

Призначено нового духівника Вінницької єпархії

У день свята Вознесіння Господнього, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій призначив нового духівника Вінницької єпархії Української Православної Церкви. На посаду Духівника Вінницької єпархії обраний почесний настоятель Собору Різдва Пресвятої Богородиці міста Вінниці протоієрей Олексій Мельничук. Митрополит Варсонофій від імені духовенства та вірян Вінницької єпархії висловлює щиру подякую попередньому духівнику єпархії протоієрею Володимиру Цвику, за багаторічні […]

17.06.2024

Клірики Барського благочиння звершили погребіння воїна Олександра Болеска

17 червня 2024 року, в храмі Покрова Пресвятої Богородиці села Черешки було звершено чин погребіння загиблого Захисника України воїна Болеска Олександра, 9 березня 1987 року народження. Погребіння очолив настоятель храму протоієрей Андрій Холод, разом з кліриками Барського благочиння. Висловлюємо щирі співчуття рідним та близьким загиблого Героя. Нехай Господь упокоїть його душу в Царстві Небесному, та […]

17.06.2024

Недільне архієрейське богослужіння у соборі Різдва Пресвятої Богородиці міста Вінниці

16 червня 2024 року, у Неділю святих отців І Вселенського Собору, післясвято Вознесіння Господнього, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію в соборі Різдва Пресвятої Богородиці міста Вінниці. Його Високопреосвященству співслужили: настоятель собору протоієрей Максим Мельничук, протоієрей Георгій Мельничук, керівник служби протоколу архідиякон Миколай Кравець та завідувач канцелярії Вінницької єпархії архідиякон Філарет (Олівінський). Після […]

16.06.2024