Храм Воздвиження Хреста Господнього с. Гулі

10.02.2022

Адреса: ТО610, с. Гулі, Барський район, Вінницька область, 23042

Настоятель: протоієрей Володимир Ківак

Престольне свято: 27 вересня

Контакти: моб. телефон настоятеля 097 518 65 30

Коротка історична довідка

У 1729 році в Гулях було розпочато будівництво першої церкви.

Хресто-Воздвиженська церква була збудована за кошти місцевого священика Петра Шаркевича та прихожан. Як і інші храми, що закладалися в ті часи, церква була дерев’я-ною трикупольною, з «опасанням». Найімовірніше, церква була уніатською.

Наприкінці XVIII ст. було розпочато будівництво іншої кам’яної церкви. За переказами, будівництво, через брак коштів, призупинилося. Тому один із прихожан, на прізвище Кришталь, добудував до великої будівлі з вівтарної сторони невелику церкву, яка була освячена на честь Воздвиження Чесного Хреста. І саме в ній проводилося богослужіння до завершення будівництва більшої церкви. Є припущення, що будівництво церкви призупинилося з вини місцевого поміщика-католика. За результатами перевірки 1831 року, ревізор Скворцов, вказуючи на недоліки в будівництві сільської церкви (тріщину над вхідними дверима, відсутність штукатурки, старий дах), сказав: «Церковь должен поправить помещик, ибо отцом его взяты от церкви 21 стос камня, 500 корцев извести, денег 2.338 злотых и несколько железных ломов. Дело по сему заведено 1800 года, но и досель церковь не удовлетворена». За цим позовом, напевно, були проведені роботи, тому що на початок XX ст. церква була добудована. Це був кам’яний храм із дерев’яним перекриттям, одним куполом, з покрівлею із жесті. Вівтар у великій Хресто-Воздвиженській церкві був звернений на схід, за головним вівтарем було добудовано додатковий вівтар із престолом, поверненим на південь. Головний вхід зовні був з північної сторони. Окремо від церкви стояла дерев’яна дзвіниця. В головному вівтарі знаходилася шанована старовина ікона Божої Матері.

На церковній території був кам’яний стовп із хрестом на місці вівтаря старої церкви та кам’яний хрест без надпису на могилі священиків Лаврентія Гловацького, який довго служив у с. Каричівці Ушицького повіту (дата смерті 13 грудня 1869 року), та Іоана Левицького, який служив у Гулях (дата смерті 1887 рік).

На початку XX ст. до церковного приходу села Гулі було приписано 682 чоловіки та 649 жінок православних, а окрім них, у селі проживало декілька сімей римо-католиків та євреїв.

Церковні землі становили 54 десятини 1274 сажні.До них входили 2 десятини 676 сажнів взятих під церковну садибу, орні землі складали 46 десятин 2086 сажнів, та сінокіс із хутором 5 десятин 480 сажнів.

Для служителів церкви у 1880-1885 pp. були збудовані окремі приміщення.

У 1887 р. була відкрита церковно-приходська школа, що теж розташувалася в окремому будинку.

Сільську церкву, збудовану в 1729 р., зруйнували в 1920-1940 роках, зберігся тільки фундамент. У 90-х роках минулого століття з ініціативи сільської громади, а особливо жительки села Гончар Ніни Іванівни, і за підтримки сільської ради було організоване будівництво церкви. Її відбудували на тому ж місці, де була Хресто-Воздвиженська церква.

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

Оголошуємо збір пожертв на допомогу постраждалим від підриву дамби на Каховській ГЕС

3 глибоким сумом усі ми дізналися про трагічні наслідки військового злочину, коли підступно було підірвано Каховську ГЕС, що спричинило справжню стихійну катастрофу, розруху та пошкодження тисяч будинків мирного населення херсонців. У зв’язку із цим з благословіння митрополита Вінницького і Барського Варсонофія оголошується збір добровільних пожертв, які найближчим часом будуть спрямовані до єпархіальних управлінь постраждалих регіонів […]

08.06.2023

Відбулось чергове зібрання благочинних Вінницької єпархії

Під головуванням митрополита Вінницького і Барського Варсонофія відбулось чергове зібрання благочинних Вінницької єпархії Української Православної Церкви. Зібрання відбулось в онлайн форматі. Участь у зборах взяли благочинні Вінницької єпархії, а також секретар єпархіального управління ієрей Андрій Балан. Під час засідання члени ради обговорили актуальні питання з життя парафій єпархії, благочинні прозвітували про стан справ у благочиннях, […]

07.06.2023

Архієрейське богослужіння у день вшанування Зиновинської ікони Божої Матері в Літинському благочинні

6 червня 2023 року, у день вшанування Зиновинської ікони Божої Матері, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію в храмі святих жінок-мироносиць парафії на часть Зиновинської ікони Божої Матері. За Божественною літургією архіпастирю спіслужили секретар єпархіального управління ієрей Андрій Балан, благочинний Літинського округу протоієрей Олег Макар, настоятель храму протоієрей Володимир Кіщук, клірики благочиння та […]

06.06.2023