Храм Казанської ікони Божої Матері с. Ялтушків

10.02.2022

Адреса: ТО610, с. Ялтушків, вул. Соборна, Барський район, Вінницька область, 23021

Настоятель: протоієрей Василій Сабов

Престольне свято: 4 листопада

Контакти: моб. телефон настоятеля 067 899 63 87

Коротка історична довідка

Свою історію село починає десь із XV ст., тому можливо, що православні храми мали б тут уже існувати до появи в землях Барщини Польської королеви Бони Сфорци, разом із якою в наш край прийшла католицька церква.
Є згадки від 1721 року про стару сільську церкву.
У XVIII ст. в Барському старостві з’являються уніати. Тож, напевно, церква, будівництво якої розпочалося в 1721 році, була уніатською. Збудована на місці старої зруйнованої церкви, вона була освячена в честь Пресвятої Трійці. Це був дерев’яний трикупольний храм. Після ліквідації унії він із кінця XVIII ст. був переданий православним і проіснував до 1876 року. Третій Свято-Троїцький храм був триярусний. Іконостас, облаштований у 1884 році, коштував 1.200 крб.
Церква славилася своїми іконами. Тут зберігався образ Святого Миколая, із зображенням зверху образу Святого Бога, по праву сторону – Апостолів Петра і Павла, а по ліву – великомучениці Катерини. Святі були обрамлені ризою із срібла з позолотою.
Ікона була виготовлена в 1790 році ротмістром Балтазаром-Момбенем і подарована в 1811 році іншим рот-містром Ялтушківській церкві. У 1859 році в селі сталася пожежа, та як розповідали жителі села, вітер змінив напрямок в інший бік від церкви, і вона не згоріла. З того часу жителі почали вважали ікону чудотворною.
Село Ялтушків було одним із найбільших у Барському старостві, тому й не дивно, що в приході була ще одна церква. Її освятили в честь Казанської ікони Божої Матері у 1884 році, а будувати почали в 1881 році. Розташовувалася церква на сільському кладовищі. Вона була невелика, дерев’яна, з одним куполом; біля неї не було дзвіниці. До церкви перенесли старовинний триярусний іконостас, який встановили в 1721 році. Цей іконостас часто обновляли: в 1830, 1858, 1884 рр.
Церковні володіння Ялтушківських православних храмів складали 73 десятини 1721 сажень землі.
Церковно-приходська школа була відкрита в селі в 1863 році, а з 1893 року її перевели до окремого приміщення. Для священика і псаломщика поблизу церкви були збудовані окремі будинки в 1895 році.
Церква Казанської ікони Богородиці діє і є приходською для сусідніх сіл до сьогодні.
Також у Ялтушкові був і римо-католицький костел, збудований у 1799 році. Костел побудований із древа, освячений в честь Святого Духа. У документах зазначалося, що парафія в Ялтушкові діяла до 1850 р. Та слідів цього храму не залишилося. В 1992 р. в Ялтушкові старий Будинок культури переробили на католицьку каплицю.
Зважаючи на викладене вище, є підстави твердити, що Барська земля містить безцінний скарб, який складають культові споруди населених пунктів Барського району Вінницької області. Тому особливо актуальною на сьогоднішній день постає проблема вивчення і збереження історичних та архітектурних пам’яток нашого краю.

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

Архієрейське богослужіння у Покровському храмі селища Стрижавка

18 травня 2024 року, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію у храмі Покрова Пресвятої Богородиці селища Стрижавка Вінницького районного благочиння. Його Високопреосвященству співслужили: благочинний Вінницького районного церковного округу протоієрей Миколай Строк та клірики благочиння. Також архіпастирю співслужив клірик нашої єпархії протоієрей Вʼячеслав Кравченко, який вже третій рік захищає нашу землю на сході України. […]

18.05.2024

Уночі відбулося знищення Десятинного храму в Києві

У ніч на п’ятницю, 17 травня 2024 року, було знищено храм на честь рівноапостольних князів Володимира та Ольги Десятинного монастиря у м. Києві. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на телеграм-канал обителі. У четвер, 16 травня, близько 22:30, до монастиря прибули силовики, які оточили храм і не допускати до нього братію монастиря та віруючих […]

17.05.2024

У Києво-Печерській Лаврі відзначили 950-річчя представлення її ігумена – преподобного Феодосія

16 травня 2024 року, в Києво-Печерській Лаврі звершили соборні богослужіння в день пам’яті преставлення преподобного Феодосія Печерського. Про це повідомляє сайт Києво-Печерської Лаври. Всенічне бдіння з читанням акафіста преподобному Феодосію та Божественну літургію відслужили в храмі в ім’я прп. Агапіта Печерського. Вечірнє богослужіння та Божественну літургію у день свята звершили: керуючий справами УПЦ митрополит Бориспільський і Броварський […]

16.05.2024