Храм Казанської ікони Божої Матері с. Ялтушків

10.02.2022

Адреса: ТО610, с. Ялтушків, вул. Соборна, Барський район, Вінницька область, 23021

Настоятель: протоієрей Василій Сабов

Престольне свято: 4 листопада

Контакти: моб. телефон настоятеля 067 899 63 87

Коротка історична довідка

Свою історію село починає десь із XV ст., тому можливо, що православні храми мали б тут уже існувати до появи в землях Барщини Польської королеви Бони Сфорци, разом із якою в наш край прийшла католицька церква.
Є згадки від 1721 року про стару сільську церкву.
У XVIII ст. в Барському старостві з’являються уніати. Тож, напевно, церква, будівництво якої розпочалося в 1721 році, була уніатською. Збудована на місці старої зруйнованої церкви, вона була освячена в честь Пресвятої Трійці. Це був дерев’яний трикупольний храм. Після ліквідації унії він із кінця XVIII ст. був переданий православним і проіснував до 1876 року. Третій Свято-Троїцький храм був триярусний. Іконостас, облаштований у 1884 році, коштував 1.200 крб.
Церква славилася своїми іконами. Тут зберігався образ Святого Миколая, із зображенням зверху образу Святого Бога, по праву сторону – Апостолів Петра і Павла, а по ліву – великомучениці Катерини. Святі були обрамлені ризою із срібла з позолотою.
Ікона була виготовлена в 1790 році ротмістром Балтазаром-Момбенем і подарована в 1811 році іншим рот-містром Ялтушківській церкві. У 1859 році в селі сталася пожежа, та як розповідали жителі села, вітер змінив напрямок в інший бік від церкви, і вона не згоріла. З того часу жителі почали вважали ікону чудотворною.
Село Ялтушків було одним із найбільших у Барському старостві, тому й не дивно, що в приході була ще одна церква. Її освятили в честь Казанської ікони Божої Матері у 1884 році, а будувати почали в 1881 році. Розташовувалася церква на сільському кладовищі. Вона була невелика, дерев’яна, з одним куполом; біля неї не було дзвіниці. До церкви перенесли старовинний триярусний іконостас, який встановили в 1721 році. Цей іконостас часто обновляли: в 1830, 1858, 1884 рр.
Церковні володіння Ялтушківських православних храмів складали 73 десятини 1721 сажень землі.
Церковно-приходська школа була відкрита в селі в 1863 році, а з 1893 року її перевели до окремого приміщення. Для священика і псаломщика поблизу церкви були збудовані окремі будинки в 1895 році.
Церква Казанської ікони Богородиці діє і є приходською для сусідніх сіл до сьогодні.
Також у Ялтушкові був і римо-католицький костел, збудований у 1799 році. Костел побудований із древа, освячений в честь Святого Духа. У документах зазначалося, що парафія в Ялтушкові діяла до 1850 р. Та слідів цього храму не залишилося. В 1992 р. в Ялтушкові старий Будинок культури переробили на католицьку каплицю.
Зважаючи на викладене вище, є підстави твердити, що Барська земля містить безцінний скарб, який складають культові споруди населених пунктів Барського району Вінницької області. Тому особливо актуальною на сьогоднішній день постає проблема вивчення і збереження історичних та архітектурних пам’яток нашого краю.

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

Митрополит Варсонофій звершив чинопослідування Великих Часів у храмі Святої Трійці міста Хмільник

Сьогодні, 17 січня 2025 року в храмі Святої Трійці міста Хмільник, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій очолив чинопослідування Великих Царських Часів. Його Високопреосвященству співслужили клірики Хмільницького благочинного округу. Спільна молитва об’єднала численних парафіян та гостей храму. За богослужінням клірики Хмільницького округу були удостоєні чергових богослужбових нагород: протоієрей Богдан Мариніч та протоієрей Олександр Обєдняк — хрестом […]

17.01.2025

У Вінницькій єпархії відбувся ставленицький іспит

16 січня 2025 року під головуванням митрополита Вінницького і Барського Варсонофія відбулося засідання ставленицької комісії Вінницької єпархії. У рамках засідання проведено іспит для кандидата у священний сан. Екзамен, який включав перевірку знань Святого Письма, основ православного віровчення, богослужбового уставу та літургіки, успішно склав випускник Київської духовної семінарії іподиякон Заграничний Ростислав Вікторович. Підписуйтесь на наші новини […]

16.01.2025

Архієрейська літургія в Іллінському чоловічому монастирі міста Вінниці

16 січня 2025 року митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію в Іллінському чоловічому монастирі міста Вінниці. Митрополиту співслужили: намісник монастиря архімандрит Аркадій (Сенчуківський), секретар єпархії архімандрит Єнох (Торак), духовенство Вінницької єпархії та гості у священному сані. Під час літургії була виголошена особлива молитва за мир в Україні, перемогу українського війська, за здоровʼя воїнів-захисників […]

16.01.2025