A
10.02.2022
Адреса: ТО610, с. Ялтушків, вул. Соборна, Барський район, Вінницька область, 23021
Настоятель: протоієрей Василій Сабов
Престольне свято: 4 листопада
Контакти: моб. телефон настоятеля 067 899 63 87
Коротка історична довідка
Свою історію село починає десь із XV ст., тому можливо, що православні храми мали б тут уже існувати до появи в землях Барщини Польської королеви Бони Сфорци, разом із якою в наш край прийшла католицька церква.
Є згадки від 1721 року про стару сільську церкву.
У XVIII ст. в Барському старостві з’являються уніати. Тож, напевно, церква, будівництво якої розпочалося в 1721 році, була уніатською. Збудована на місці старої зруйнованої церкви, вона була освячена в честь Пресвятої Трійці. Це був дерев’яний трикупольний храм. Після ліквідації унії він із кінця XVIII ст. був переданий православним і проіснував до 1876 року. Третій Свято-Троїцький храм був триярусний. Іконостас, облаштований у 1884 році, коштував 1.200 крб.
Церква славилася своїми іконами. Тут зберігався образ Святого Миколая, із зображенням зверху образу Святого Бога, по праву сторону – Апостолів Петра і Павла, а по ліву – великомучениці Катерини. Святі були обрамлені ризою із срібла з позолотою.
Ікона була виготовлена в 1790 році ротмістром Балтазаром-Момбенем і подарована в 1811 році іншим рот-містром Ялтушківській церкві. У 1859 році в селі сталася пожежа, та як розповідали жителі села, вітер змінив напрямок в інший бік від церкви, і вона не згоріла. З того часу жителі почали вважали ікону чудотворною.
Село Ялтушків було одним із найбільших у Барському старостві, тому й не дивно, що в приході була ще одна церква. Її освятили в честь Казанської ікони Божої Матері у 1884 році, а будувати почали в 1881 році. Розташовувалася церква на сільському кладовищі. Вона була невелика, дерев’яна, з одним куполом; біля неї не було дзвіниці. До церкви перенесли старовинний триярусний іконостас, який встановили в 1721 році. Цей іконостас часто обновляли: в 1830, 1858, 1884 рр.
Церковні володіння Ялтушківських православних храмів складали 73 десятини 1721 сажень землі.
Церковно-приходська школа була відкрита в селі в 1863 році, а з 1893 року її перевели до окремого приміщення. Для священика і псаломщика поблизу церкви були збудовані окремі будинки в 1895 році.
Церква Казанської ікони Богородиці діє і є приходською для сусідніх сіл до сьогодні.
Також у Ялтушкові був і римо-католицький костел, збудований у 1799 році. Костел побудований із древа, освячений в честь Святого Духа. У документах зазначалося, що парафія в Ялтушкові діяла до 1850 р. Та слідів цього храму не залишилося. В 1992 р. в Ялтушкові старий Будинок культури переробили на католицьку каплицю.
Зважаючи на викладене вище, є підстави твердити, що Барська земля містить безцінний скарб, який складають культові споруди населених пунктів Барського району Вінницької області. Тому особливо актуальною на сьогоднішній день постає проблема вивчення і збереження історичних та архітектурних пам’яток нашого краю.
Увечері 9 жовтня 2024 року, напередодні вшанування Браїлово-Почаївської ікони Пресвятої Богородиці, митрополит Варсонофій звершив Всенічне бдіння у Свято-Троїцькому Браїлівському жіночому монастирі. Архієрею співслужили клірики монастиря та гості у священному сані. За вечірнім богослужінням також молилась настоятелька ігуменя Антонія, сестри, парафіяни та паломники святої обителі. Нагадуємо завтра, в день вшанування Браїлівської ікони Божої Матері, три архієреї […]
09.10.2024
9 жовтня 2024 року, в день памʼяті Апостола і Євангеліста Іоанна Богослова, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію на честь престольного свята в Іоанно-Богословському храмі міста Вінниці. Архіпастирю співслужили: настоятель храму протоієрей Василій Сонін, благочинний другого міського округу протоієрей Віталій Білявський, клірики храму та гості у священному сані. За літургією помолились про перемогу […]
09.10.2024
8 жовтня 2024 року напередодні памʼяті святого Апостола і Євангеліста Іоанна Богослова митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Всенічне бдіння в храмі Покрова Пресвятої Богородиці міста Вінниці. Його Високопреосвященству співслужили: ієрей Андрій Солодчук, ієромонах Адріан (Селіцький), архідиякон Миколай Кравець та архідиякон Філарет (Олівінський). Завтра архіпастир звершить Божественну літургію на честь престольного свята в Іоанно-Богословському храмі, […]
08.10.2024