Храм Апостола і Євангеліста Іоанна Богослова с. Гармаки

10.02.2022

Адреса: с. Гармаки, вул. Соборна 59А, Барський район, Вінницька область, 23011

Настоятель: протоієрей Олег Лаврентюк

Престольне свято: 9 жовтня

Контакти: моб. телефон настоятеля 067 431 22 76

Коротка історична довідка

Сучасне село Гармаки утворилося в результаті об’єднання двох частин – Старих і Нових Гармак, кожна з яких у XVIII ст. мала свою окрему церкву. Об’єднання сіл відбулося після того, як у 1798 р. в Старих Гармаках згоріла церква, а в місцевої громади не вистачило коштів для будівництва нового храму. Тоді в 1806 р. Старі і Нові Гармаки об’єднали в одне село.

Відомо також, що до Гармак було приписане село Козарівка (Козярівка), яке отримало свою назву від прізвища своїх власників Козярівських. Населення цього села, за невеликим винятком, становили селяни римо-католицького віросподівання. Та храми у цих селах були православні.

У Старих Гармаках була дерев’яна церква, названа в честь Покрова Пресвятої Богородиці. Точна дата її будівництва невідома. У Нових Гармаках функціонувала церква Святих великомучеників Кузьми і Дем’яна. Вона була збудована в 1672 р. замість колишньої, що зруйнувалася, але в 1784 р. була перенесена за село й освячено в честь Святого Іоана Богослова. У візитаційних актах від 1797 р. записано, що церкву благословив єпископ львівськй Петро Бєлянський. Отож, друга церква, найімовірніше, була в підпорядкуванні уніатів.

До сьогодні в Гармаках збереглася кам’яна церква, збудована 1822 р. в честь Іоана Богослова на кошти тодішнього власника села Соколинського-Друцького.

На початок XX ст. в Гармаках було майже 200 православних прихожан обох статей та 100 осіб католиків.

У 1862 р. в Гармаках була заснована церковно-приходська школа.

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

Напередодні недільного дня митрополит Варсонофій звершив Всенічне бдіння

10 червня 2023 року, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Всенічне бдіння в храмі на честь Всіх Святих, на території будівництва Свято-Воскресенського собору міста Києва. Його Високопреосвященству співслужили клірики храму та гості у священному сані. Завтра, на честь престольного свята, архієрей звершить Божественну літургію в цьому ж храмі. Зустріч владики о 9:00.

10.06.2023

Оголошуємо збір пожертв на допомогу постраждалим від підриву дамби на Каховській ГЕС

3 глибоким сумом усі ми дізналися про трагічні наслідки військового злочину, коли підступно було підірвано Каховську ГЕС, що спричинило справжню стихійну катастрофу, розруху та пошкодження тисяч будинків мирного населення херсонців. У зв’язку із цим з благословіння митрополита Вінницького і Барського Варсонофія оголошується збір добровільних пожертв, які найближчим часом будуть спрямовані до єпархіальних управлінь постраждалих регіонів […]

08.06.2023

Відбулось чергове зібрання благочинних Вінницької єпархії

Під головуванням митрополита Вінницького і Барського Варсонофія відбулось чергове зібрання благочинних Вінницької єпархії Української Православної Церкви. Зібрання відбулось в онлайн форматі. Участь у зборах взяли благочинні Вінницької єпархії, а також секретар єпархіального управління ієрей Андрій Балан. Під час засідання члени ради обговорили актуальні питання з життя парафій єпархії, благочинні прозвітували про стан справ у благочиннях, […]

07.06.2023