A
18.01.2022
18 січня 2022 року, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив богослужіння Навечір’я свята Хрещення Господнього у Троїцькому соборі Браїлівського монастиря.
Архієрею співслужили секретар єпархії архім. Аркадій (Сенчуківський), архім. Іоасаф (Ковецький), архід. Давид (Бухта) та клірики обителі.
Після літургії відбулось освячення води.
До 5 століття було заведено згадувати народження і хрещення Сина Божого в один день – 6 січня, і називалося це свято Феофанією – Богоявленням, що засвідчувало втілення Христа у світ і явлення Трійці у водах Йорданських.
Святкування Різдва Христового було перенесено на 25 грудня (за Юліанським календарем, або старим стилем) вже пізніше, у 5 столітті. Так було покладено початок новому церковному явищу – святкам, що закінчуються навечір’ям свята Водохреща.
Слово «навечір’я» означає переддень церковного торжества, а друга назва – святвечір (або сочельник) пов’язана з традицією приготування в цей день куті, тобто сочива.
Зважаючи на виняткову важливість події, що має відбутися наступного дня в житті Іісуса Христа й усіх нас, Церква встановила в переддень свята строгий піст. Саме звідси і з’явилася традиція варити кутю, яка не є обов’язковою, але настільки зручна, що міцно закріпилася повсюдно. Зрозуміло, в наші дні не у всіх є така можливість, але посту сьогодні дотриматися необхідно.
Міру утримання віряни визначають індивідуально, з огляду на власні сили і благословення духівника. У цей день, як і в Різдвяний святвечір, зазвичай не вживають їжі до виносу свічки після Літургії вранці і першого причащання водохресної води.
У святвечір, після Літургії, в храмах здійснюється Велике освячення води. Водосвяття називається Великим через особливу урочистість обряду, наскрізь пройнятого спогадом євангельських подій, що стали не тільки першообразом таємничого омивання гріхів, але і дійсним освяченням самого єства води через занурення в неї Бога у плоті. Вода ця називається агіасма, або просто хрещенська вода. Під впливом Єрусалимського уставу, з 11 – 12 століття водосвяття відбувається два рази – і у Водохресний святвечір, і безпосередньо у свято Богоявлення. Освячення в обидва дні проходить однаковим чином, тому вода, освячена у ці дні, нічим не відрізняється.
Є благочестива традиція кропити в цей день хрещенською водою своє житло, співаючи тропар Богоявлення. Святу воду весь рік вживають натщесерце в невеликих кількостях, зазвичай разом зі шматочком просфори, «щоб силу, здоров’я підкріпляючу, хвороби зцілюючу, демонів проганяючу і всі ворожі навіти відвертаючу змогли ми отримати від Бога».
Увечері 20 квітня 2025 року, в день Світлого Христового Воскресіння, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Пасхальну Велику Вечірню у Воскресенському храмі міста Вінниці. Його Високопреосвященству співслужили: секретар єпархіального управління архімандрит Єнох (Торак), настоятель храму архімандрит Флавіан (Рішко), благочинний першого міського округу протоієрей Богдан Маліновський, клірики храму та міста Вінниці. Під час входу архіпастир нагородив […]
20.04.2025
У свято Світлого Христового Воскресіння, 20 квітня 2025 року, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив святкове пасхальне богослужіння у соборі Різдва Пресвятої Богородиці міста Вінниці. Богослужіння розпочалось із зустрічі Благодатного вогню, який вчора зійшов на Гробі Господньому. Архіпастир роздав кожному свічки, після чого розпочався хресний хід навколо собору. Під час літургії особливо помолились про перемогу […]
20.04.2025
Сьогодні, 19 квітня 2025 року, у Велику Суботу, у селі Потоки Жмеринського району було звершено освячення поклонного хреста, встановленого на місці зруйнованого храму, де в майбутньому, з Божої ласки, планується зведення нової церкви. З благословення митрополита Вінницького і Барського Варсонофія чин освячення звершив секретар Вінницької єпархії архімандрит Єнох (Торак) у співслужінні настоятеля громади — ієрея […]
19.04.2025