«Якщо Константинопольський патріарх — Вселенський не тільки за титулом, чому його не обирає вся Вселенська Церква?»

20.01.2021

Дане питання задає керуючий справами УПЦ митрополит Антоній (Паканич) у коментарі для видання «Православная жизнь».

З огляду на всі заяви, які останнім часом робить Патріарх Варфоломій, виникає все більше і більше питань.

І це не порожні питання, це питання, які задає наша паства.

Перш за все, про розуміння титулу «Вселенський Патріарх». Можна багато міркувати про історичне походження цього титулу, про те, як його розуміли в V або XI століттях. Але нам важливіше те, що нині Константинопольський патріарх, судячи з його дій, розуміє цей титул занадто буквально – в якості претензії на владу у Вселенській Церкві. Саме в цій якості Патріарх Варфоломій вважає себе в праві втручатися в справи інших Помісних Церков.

Наша багатомільйонна паства і ми – архієреї Української Православної Церкви, вправі запитати – на якій же підставі засновані ці претензії?

У 2014 році єпископат нашої Церкви на Архієрейському Соборі обрав нашого Предстоятеля – Блаженнішого Митрополита Онуфрія. Саме тому, він для наших архієреїв, духовенства і мирян – Господин і Отець. Це просто і очевидно.

І тоді цілком закономірно запитати, чому Патріарх, обраний кількома архієреями іншої Церкви на території Туреччини (уряд якої, до речі, називає його не інакше, як «Стамбульський Фанарський Грецький Патріарх») повинен бути нашим господином і отцем?

Якщо «Вселенський Патріарх», це щось більше, ніж один з пишних титулів давно минулої візантійської епохи, а щось більше, то чому цього самого патріарха не обирає вся Вселенська церква? Папа Римський, який також претендує на вселенську владу в рамках своєї конфесії, обирається конклавом кардиналів, які представляють всю Римсько-католицьку церкву. Але чи обирали Патріарха Варфоломія ті Церкви, у справи яких він активно втручається?

Зрозуміло, що можна скільки завгодно маніпулювати стародавніми документами, виривати з контексту канони і притягувати за вуха прецеденти минулих епох. Але факт залишається фактом: Українська Православна Церква, це не фікція, це люди. Мільйони людей, які звикли до гонінь, яких важко налякати заморськими погрозами, які продовжують зберігати вірність своєму Священноначаллю, без оглядки на тих, хто любить «головування і вітання» (Лк: 11: 43-43) і хто претендує на те, на що не має права. І з думкою церковного народу доведеться рахуватися.

Джерело: https://pravlife.org/uk/content/mytropolyt-antoniy-pakanych-yakshcho-konstantynopolskyy-patriarh-vselenskyy-ne-tilky-za

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

Недільна літургія та освячення хрестів в Іллінському монастирі міста Вінниці

26 травня 2024 року, у 4-у Неділю після Пасхи, про розслабленного, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію та освячення накупольних хрестів в Іллінському чоловічому монастирі міста Вінниці. Архіпастирю співслужили: секретар єпархії протоієрей Андрій Балан, благочинний у справах монастирів архімандрит Єнох (Торак), намісник обителі архімандрит Аркадій (Сенчуківський), клірики монастиря та гості у священному сані. […]

26.05.2024

Клірики Жмеринського благочиння провели в останню дорогу загиблого воїна Дениса Брика

25 травня 2024 року у соборі святого Олександра міста Жмеринки було звершено чин відспівування 29-річного воїна Дениса Брика. Денис – випускник ліцею №3, закінчив Жмеринське ВПУ, працював на залізниці провідником, а згодом – на елеваторі «Кусто Агро». В січні 2023 року став на захист рідної держави і разом з побратимами 118 ОМБР захищав нашу свободу […]

26.05.2024

У Хмільнику звершено відспівування загиблого воїна Віктора Хомюка

23 травня 2024 року, у храмі Різдва Пресвятої Богородиці міста Хмільник, було звершено чин погребіння загиблого Захисника України – воїна Хомюка Віктора (Віталія) Вікторовича, 1976 року народження. Чин погребіння звершив благочинний Хмільницького округу протоієрей Олексій Бачинський, у співслужінні кліриків благочиння. Життя воїна обірвалося 21 травня 2024 року внаслідок важкого поранення під час вибуху, отриманого 8 […]

26.05.2024