30 років тому священики Вінницької єпархії взяли участь у першому піднятті державного прапору України над Вінницею

21.10.2020

Центр історії Вінниці на своїй сторінці у Facebook повідомляє про історичну новину не лише для міста Віннииці, але і для Вінницької єпархії Української Православної Церкви. Перед першим підняттям над містом «21 жовтня величезний стяг освятили клірики Української Православної Церкви, протоієреї Стефан Синюк, Василь Рішко, Агафангел Давидовський, Олексій Мельничук та архідиякон Миколай Кравець

«?? Друзі, сьогодні відзначаємо 30 років з дня підняття Державного прапору України у Вінниці!

❗Городяни в останні роки існування СРСР не залишались осторонь національного руху в Україні. Політичні акції активістів руху за Незалежність неодноразово охоплювали вулиці міста. Апогеєм цих подій для Вінниці стало підняття синьо-жовтого національного прапора на площі Леніна (нині майдан Незалежності) 21 жовтня 1990 р.

?? Жовто-блакитне полотнище, розмірами 6 на 3 метри, пошила вночі у власній квартирі вінничанка Лариса Петрівна Корнієнко – одна з місцевих лідерок Руху, відома громадська діячка, поетеса. Блакитну ділянку викроїла із шовку, жовту – зі старої гардини. Кількома місяцями раніше пані Лариса декілька разів вивішувала національний стяг з балкону власного житла, за що отримувала адміністративні покарання від радянських міліціонерів.

⛪ Біля Зали органної та камерної музики (нині Собор Преображення Господнього) на мітингу, ініційованому членами Народного Руху України (НРУ), Українською Республіканською партією (УРП) та козацькими організаціями, 21 жовтня величезний стяг освятили клірики Української Православної Церкви, протоієреї Стефан Синюк, Василь Рішко, Агафангел Давидовський, Олексій Мельничук та архідиякон Миколай Кравець.

?? Звідти прапор був урочисто пронесений учасниками акції вулицею Леніна (нині – Соборна) до майдану перед міськвиконкомом. Тодішня міська влада зайняла нейтральну позицію щодо церемонії, не підтримуючи та не забороняючи її, тож городяни безперешкодно встановили імпровізований флагшток. О 16:45 під схвальні вигуки та оплески присутніх було піднято національне знамено, увінчане тризубом. Учасники акції згадували, що «емоції з приводу цієї події вилилися у співи козацьких, стрілецьких, народних пісень, Шевченкового «Заповіту», духовного гімну «Боже великий, єдиний» та гімну «Ще не вмерла Україна».

✒️ З промовами виступили голова Вінницької організації УРП Василь Підпригорщук, лідери Руху Олександр Нижник, Федір Гринкевич, Лариса Корнієнко, народний депутат України Арсен Зінченко та інші. Учасники мітингу закликали до бойкоту Союзного договору, розпуску компартії і націоналізації її майна, до боротьби за суверенну і незалежну Україну. На той час національні прапори вже майоріли у столиці та інших містах України. 

У 2007 р. пані Лариса Корнієнко передала безцінну реліквію до фондів Вінницький обласний краєзнавчий музей, де він зберігається до сьогодні. Всі відвідувачі можуть оглянути знамено у 16 залі, де воно експонується поряд з іншими матеріалами громадсько-політичного руху за Незалежність.»

Переглядайте також оригінальний допис у Facebook від Центру історії Вінниці.

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

Недільна літургія та освячення хрестів в Іллінському монастирі міста Вінниці

26 травня 2024 року, у 4-у Неділю після Пасхи, про розслабленного, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію та освячення накупольних хрестів в Іллінському чоловічому монастирі міста Вінниці. Архіпастирю співслужили: секретар єпархії протоієрей Андрій Балан, благочинний у справах монастирів архімандрит Єнох (Торак), намісник обителі архімандрит Аркадій (Сенчуківський), клірики монастиря та гості у священному сані. […]

26.05.2024

Клірики Жмеринського благочиння провели в останню дорогу загиблого воїна Дениса Брика

25 травня 2024 року у соборі святого Олександра міста Жмеринки було звершено чин відспівування 29-річного воїна Дениса Брика. Денис – випускник ліцею №3, закінчив Жмеринське ВПУ, працював на залізниці провідником, а згодом – на елеваторі «Кусто Агро». В січні 2023 року став на захист рідної держави і разом з побратимами 118 ОМБР захищав нашу свободу […]

26.05.2024

У Хмільнику звершено відспівування загиблого воїна Віктора Хомюка

23 травня 2024 року, у храмі Різдва Пресвятої Богородиці міста Хмільник, було звершено чин погребіння загиблого Захисника України – воїна Хомюка Віктора (Віталія) Вікторовича, 1976 року народження. Чин погребіння звершив благочинний Хмільницького округу протоієрей Олексій Бачинський, у співслужінні кліриків благочиння. Життя воїна обірвалося 21 травня 2024 року внаслідок важкого поранення під час вибуху, отриманого 8 […]

26.05.2024