30 років тому священики Вінницької єпархії взяли участь у першому піднятті державного прапору України над Вінницею

21.10.2020

Центр історії Вінниці на своїй сторінці у Facebook повідомляє про історичну новину не лише для міста Віннииці, але і для Вінницької єпархії Української Православної Церкви. Перед першим підняттям над містом «21 жовтня величезний стяг освятили клірики Української Православної Церкви, протоієреї Стефан Синюк, Василь Рішко, Агафангел Давидовський, Олексій Мельничук та архідиякон Миколай Кравець

«?? Друзі, сьогодні відзначаємо 30 років з дня підняття Державного прапору України у Вінниці!

❗Городяни в останні роки існування СРСР не залишались осторонь національного руху в Україні. Політичні акції активістів руху за Незалежність неодноразово охоплювали вулиці міста. Апогеєм цих подій для Вінниці стало підняття синьо-жовтого національного прапора на площі Леніна (нині майдан Незалежності) 21 жовтня 1990 р.

?? Жовто-блакитне полотнище, розмірами 6 на 3 метри, пошила вночі у власній квартирі вінничанка Лариса Петрівна Корнієнко – одна з місцевих лідерок Руху, відома громадська діячка, поетеса. Блакитну ділянку викроїла із шовку, жовту – зі старої гардини. Кількома місяцями раніше пані Лариса декілька разів вивішувала національний стяг з балкону власного житла, за що отримувала адміністративні покарання від радянських міліціонерів.

⛪ Біля Зали органної та камерної музики (нині Собор Преображення Господнього) на мітингу, ініційованому членами Народного Руху України (НРУ), Українською Республіканською партією (УРП) та козацькими організаціями, 21 жовтня величезний стяг освятили клірики Української Православної Церкви, протоієреї Стефан Синюк, Василь Рішко, Агафангел Давидовський, Олексій Мельничук та архідиякон Миколай Кравець.

?? Звідти прапор був урочисто пронесений учасниками акції вулицею Леніна (нині – Соборна) до майдану перед міськвиконкомом. Тодішня міська влада зайняла нейтральну позицію щодо церемонії, не підтримуючи та не забороняючи її, тож городяни безперешкодно встановили імпровізований флагшток. О 16:45 під схвальні вигуки та оплески присутніх було піднято національне знамено, увінчане тризубом. Учасники акції згадували, що «емоції з приводу цієї події вилилися у співи козацьких, стрілецьких, народних пісень, Шевченкового «Заповіту», духовного гімну «Боже великий, єдиний» та гімну «Ще не вмерла Україна».

✒️ З промовами виступили голова Вінницької організації УРП Василь Підпригорщук, лідери Руху Олександр Нижник, Федір Гринкевич, Лариса Корнієнко, народний депутат України Арсен Зінченко та інші. Учасники мітингу закликали до бойкоту Союзного договору, розпуску компартії і націоналізації її майна, до боротьби за суверенну і незалежну Україну. На той час національні прапори вже майоріли у столиці та інших містах України. 

У 2007 р. пані Лариса Корнієнко передала безцінну реліквію до фондів Вінницький обласний краєзнавчий музей, де він зберігається до сьогодні. Всі відвідувачі можуть оглянути знамено у 16 залі, де воно експонується поряд з іншими матеріалами громадсько-політичного руху за Незалежність.»

Переглядайте також оригінальний допис у Facebook від Центру історії Вінниці.

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

Оголошуємо збір пожертв на допомогу постраждалим від підриву дамби на Каховській ГЕС

3 глибоким сумом усі ми дізналися про трагічні наслідки військового злочину, коли підступно було підірвано Каховську ГЕС, що спричинило справжню стихійну катастрофу, розруху та пошкодження тисяч будинків мирного населення херсонців. У зв’язку із цим з благословіння митрополита Вінницького і Барського Варсонофія оголошується збір добровільних пожертв, які найближчим часом будуть спрямовані до єпархіальних управлінь постраждалих регіонів […]

08.06.2023

Відбулось чергове зібрання благочинних Вінницької єпархії

Під головуванням митрополита Вінницького і Барського Варсонофія відбулось чергове зібрання благочинних Вінницької єпархії Української Православної Церкви. Зібрання відбулось в онлайн форматі. Участь у зборах взяли благочинні Вінницької єпархії, а також секретар єпархіального управління ієрей Андрій Балан. Під час засідання члени ради обговорили актуальні питання з життя парафій єпархії, благочинні прозвітували про стан справ у благочиннях, […]

07.06.2023

Архієрейське богослужіння у день вшанування Зиновинської ікони Божої Матері в Літинському благочинні

6 червня 2023 року, у день вшанування Зиновинської ікони Божої Матері, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію в храмі святих жінок-мироносиць парафії на часть Зиновинської ікони Божої Матері. За Божественною літургією архіпастирю спіслужили секретар єпархіального управління ієрей Андрій Балан, благочинний Літинського округу протоієрей Олег Макар, настоятель храму протоієрей Володимир Кіщук, клірики благочиння та […]

06.06.2023