30 років тому священики Вінницької єпархії взяли участь у першому піднятті державного прапору України над Вінницею

21.10.2020

Центр історії Вінниці на своїй сторінці у Facebook повідомляє про історичну новину не лише для міста Віннииці, але і для Вінницької єпархії Української Православної Церкви. Перед першим підняттям над містом «21 жовтня величезний стяг освятили клірики Української Православної Церкви, протоієреї Стефан Синюк, Василь Рішко, Агафангел Давидовський, Олексій Мельничук та архідиякон Миколай Кравець

«?? Друзі, сьогодні відзначаємо 30 років з дня підняття Державного прапору України у Вінниці!

❗Городяни в останні роки існування СРСР не залишались осторонь національного руху в Україні. Політичні акції активістів руху за Незалежність неодноразово охоплювали вулиці міста. Апогеєм цих подій для Вінниці стало підняття синьо-жовтого національного прапора на площі Леніна (нині майдан Незалежності) 21 жовтня 1990 р.

?? Жовто-блакитне полотнище, розмірами 6 на 3 метри, пошила вночі у власній квартирі вінничанка Лариса Петрівна Корнієнко – одна з місцевих лідерок Руху, відома громадська діячка, поетеса. Блакитну ділянку викроїла із шовку, жовту – зі старої гардини. Кількома місяцями раніше пані Лариса декілька разів вивішувала національний стяг з балкону власного житла, за що отримувала адміністративні покарання від радянських міліціонерів.

⛪ Біля Зали органної та камерної музики (нині Собор Преображення Господнього) на мітингу, ініційованому членами Народного Руху України (НРУ), Українською Республіканською партією (УРП) та козацькими організаціями, 21 жовтня величезний стяг освятили клірики Української Православної Церкви, протоієреї Стефан Синюк, Василь Рішко, Агафангел Давидовський, Олексій Мельничук та архідиякон Миколай Кравець.

?? Звідти прапор був урочисто пронесений учасниками акції вулицею Леніна (нині – Соборна) до майдану перед міськвиконкомом. Тодішня міська влада зайняла нейтральну позицію щодо церемонії, не підтримуючи та не забороняючи її, тож городяни безперешкодно встановили імпровізований флагшток. О 16:45 під схвальні вигуки та оплески присутніх було піднято національне знамено, увінчане тризубом. Учасники акції згадували, що «емоції з приводу цієї події вилилися у співи козацьких, стрілецьких, народних пісень, Шевченкового «Заповіту», духовного гімну «Боже великий, єдиний» та гімну «Ще не вмерла Україна».

✒️ З промовами виступили голова Вінницької організації УРП Василь Підпригорщук, лідери Руху Олександр Нижник, Федір Гринкевич, Лариса Корнієнко, народний депутат України Арсен Зінченко та інші. Учасники мітингу закликали до бойкоту Союзного договору, розпуску компартії і націоналізації її майна, до боротьби за суверенну і незалежну Україну. На той час національні прапори вже майоріли у столиці та інших містах України. 

У 2007 р. пані Лариса Корнієнко передала безцінну реліквію до фондів Вінницький обласний краєзнавчий музей, де він зберігається до сьогодні. Всі відвідувачі можуть оглянути знамено у 16 залі, де воно експонується поряд з іншими матеріалами громадсько-політичного руху за Незалежність.»

Переглядайте також оригінальний допис у Facebook від Центру історії Вінниці.

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

Недільна літургія в храмі апостола Андрія Первозванного міста Вінниці

3 грудня 2023 року, в 26-у Неділію після Пʼятидесятниці, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію в храмі апостола Андрія Первозванного міста Вінниці. За богослужінням архіпастирю співслужили настоятель храму протоієрей Віталій Гречко, голова служби протоколу архідиякон Миколай Кравець та завідувач канцелярією єпархіального управління ієродиякон Філарет (Олівінський). На Малому вході з благословення Предстоятеля УПЦ, митрополит […]

03.12.2023

Духовенство Вінницького району придбали та передали генератор для потреб військових ЗСУ

Духовенство Вінницького районного благочиння, а також небайдужі віряни зібрали кошти і придбали інвенторний генератор для наших захисників. Цими днями, благочинний Вінницького районного округу протоієрей Миколай Строк, зустрівся з одним із наших парафіян, який також захищає нашу країну на Херсонщині та передав генератор для потреб військових на передову. Молимось за перемогу та мир в нашій Українській […]

03.12.2023

Архіпастир звершив Всенічне бдіння в храмі апостола Андрія Первозванного міста Вінниці

2 грудня 2023 року, напередодні 26-ї Неділі після Пʼятидесятниці, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Всенічне бдіння в храмі апостола Андрія Первозванного міста Вінниці. Разом з владикою за богослужінням молились настоятель храму протоієрей Віталій Гречко, голова служби протоколу архідиякон Миколай Кравець та завідувач канцелярією єпархіального управління ієродиякон Філарет (Олівінський). Нагадаємо, завтра митрополит Варсонофій звершить недільну […]

02.12.2023