A
13.09.2020
13 вересня Православна Церква вшановує «Покладання чесного пояса Божої Матері».
Згідно з переданням, Пресвята Богородиця сама виплела Свій пояс із верблюжої шерсті та передала його апостолу Фомі, коли возносилася на Небеса. Цим потішила його, бо ж він запізнився на її Успіння.
Оскільки мощей Пресвятої Богородиці немає, бо вона взята до Неба всеціло, то пояс як і її риза – залишилися нам на згадку про Неї та як доказ того, що Вона жила на землі.
Пояс переховували інші учні після мученицької смерті святого апостола Томи, а тоді поклали його у Влахернській церкві в Константинополі, там де з’являлася Божа Матір, тримаючи Свій омофор над народом Константинополя у ІХ ст.
Перше покладення чесного пояса відбулося в часі правління імператора Аркадія (395-408). Він привіз пояс до Константинополя з Єрусалиму, а його дочка Пульхерія сховала пояс у золотому кивоті в церкві Пресвятої Боородиці. Там він зберігався 5 століть.
Друге покладення чесного пояса відбулося в церкві Халкопратійській в Константинополі через 500 років. Тоді Константинополем правив імператор Лев Мудрий (або Філософ, 886-911). Його дружина Зоя була опанована злим духом, який її сильно мучив. У видінні вона дізналася, що зможе видужати, коли на неї покладуть пояс Пресвятої Боородиці. Тоді всі почали шукати його і знайшли в кивоті церкви Пресвятої Богородиці. Патріярх поклав пояс на імператрицю і та одразу видужала. Із вдячності Богові за це чудо зцілення вона оздобила Ппояс золотими нитками.
Свято покладення чесного Пояса встановлено в ХІІ ст. А в ХІV ст. імператор Іван Катакузінос передав пояс до Ватопедського монастиря на святу гору Афон. На даний час пояс поділений на три частини, одна з яких зберігається в тому ж монастирі, друга – в монастирі в Трієрі (Німеччина), а третя – в Грузії.
Ймовірне місце «падіння» поясу Пресвятої Богородиці (Ізраїль):
20 січня 2025 року в селі Морозівка Уланівської громади священники Хмільницького благочиння звершили чин погребіння воїна-захисника України Тимощука Віктора Степановича. Залишившись вірним військовій присязі, наш земляк віддав своє життя за цілісність і незалежність України. Воїн Віктор загинув на Донеччині, у Покровському районі, під час виконання бойового завдання. Під час прощання священники висловили щирі співчуття родині […]
21.01.2025
18 січня 2025 року, на 77-му році життя, після тривалої важкої хвороби, спочив у Бозі заштатний клірик Вінницької єпархії архімандрит Олексій (Глущук). 20 січня 2025 року у Миколаївському храмі міста Вінниці була звершена заупокійна Божественна літургія та панахида, яку очолив архімандрит Аркадій (Сенчуківський) у співслужінні настоятеля храму протоієрея Романа Макара та духовенства єпархії. Цього ж […]
20.01.2025
20 січня 2025 року, в післясвято Богоявлення та день памʼяті Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна, з благословення Блаженнішого Митрополита Онуфрія, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію в Андріє-Володимирському храмі міста Києва. Під час богослужіння архіпастир підніс особливі молитви про перемогу і мир в Україні, а також за воїнів, які нас захищають та […]
20.01.2025