4 червня — день пам’яті мученика Василіска Команського (+відео)

04.06.2020

Святий мученик Василіск був племінником святого мученика Феодора Тирона (пам’ять 17 лютого) та постраждав з його братами Євтропієм і Клеоником під час гоніння на християн імператора Максиміана Галерія (305-311).

Святі мученики Клеоник і Конон були розіпнуті на хрестах (пам’ять 3 березня), а мученик Василіск був відправлений у Комани, де утримувався у в’язниці. Правитель Агріппа, прибувши в місто Амацію, почав переслідувати християн. Святий Василіск в темниці готувався до мученичеського подвигу. Уві сні йому з’явився Господь, обіцяв мученику Свою допомогу, і передбачив йому мученицьку кончину в Команах. Святий Василіск просив варту відпустити його в рідне селище попрощатися з рідними. Його відпустили, так як прважали за святість життя і за чудеса які здійснював святий. Прийшовши додому, святий Василіск повідомив рідним, що бачиться з ними в останній раз, і переконував їх твердо стояти за віру.

Коли Агріппа дізнався, що святий Василіск відпущений до рідних, прийшов в лють. Жорстоко покаравши варту, він послав за мучеником загін воїнів на чолі з жорстоким магістріаном (помічник правителя). Зустрівши святого Василіска, магістріан надів на нього важкі кайдани, а ноги взув в мідні чоботи з вбитими в підошви цвяхами, і відправив в Комани.

Дійшовши до одного селища, в спекотний полудень подорожні зупинилися в будинку жінки Трояни. Воїни пішли в хату відпочити й підкріпитися їжею, а святого мученика Василіска прив’язали до сухого дерева. Стоячи в тяжких кайданах під розпеченим сонцем, святий молився Богу. Раптово почувся Голос згори: «Не бійся, Я з тобою». Земля затряслася, і з скелі забило джерело. Магістріан, воїни і Трояна, налякані землетрусом, вибігли з дому. Вражені цим чудом, вони звільнили мученика. До святого мученика приходили хворі мешканці селища і отримували зцілення за його молитви.

Коли, нарешті, мученик постав перед Агріппою, той наказав йому принести жертву язичницьким богам. Мученик відповів: «Я всякий час приношу Богові жертву хвали і подяки». Його повели в капище, де на святого Василіска миттєво з неба зійшов вогонь, який спалив капище, а ідолів знищив вщент.Тоді Агріппа в безсилій люті наказав відсікти святому Василіска голову, а тіло його кинути в річку. Кончина мученика відбулася в 308 році. Християни незабаром викупили святі мощі мученика і вночі таємно поховали на зораному полі. Через деякий час на цьому місці була побудована церква в ім’я святого мученика Василіска, в яку перенесли мощі. За святими молитвами мученика стали відбуватися зцілення. Святителю Іоанну Златоусту (пам’ять 13 листопада) перед його смертю, що сталася в Команах, з’явився уві сні святий мученик Василіск і вимовив: «Завтра будемо разом». Про подвиг святого мученика Василіска розповів світові очевидець його страждань, святий Евсігній (пам’ять 5 червня)

Молитви

Тропар, глас 4

Му́ченик Твой, Го́споди, Васили́ск/ во страда́нии свое́м вене́ц прия́т нетле́нный от Тебе́, Бо́га на́шего:/ име́яй бо кре́пость Твою́,/ мучи́телей низложи́,/ сокруши́ и де́монов немощны́я де́рзости./ Того́ моли́твами// спаси́ ду́ши на́ша.

Кондак, глас 8

Во страда́нии кре́пок и му́жествен яви́лся еси́ и в чудесе́х преди́вен,/ явле́нно Христо́во и́мя преднося́, мучи́теля посрами́л еси́./ Тем тя почита́ем, Васили́ске, при́сно зову́ще, всече́стне:// ра́дуйся, му́чеников све́тлая добро́то.

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

Загальна сповідь та соборна літургія кліриків Хмільницького благочиння

24 березня 2023 року, у п’ятницю 4-ї седмиці Великого посту, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію Передосвячених Дарів в храмі Святої Трійці міста Хмільник. Його Високопреосвященству співслужили: благочинний Хмільницького церковного округу протоієрей Олексій Бачинський; секретар єпархіального управління ієрей Андрій Балан, клірик храму прот. Андрій Солодчук, архідиякон Миколай Кравець та духовенство благочиння. Цього дня […]

24.03.2023

Митрополит Варсонофій звершив чернечий постриг чотирьох насельниць Браїлівського жіночого монастиря

23 березня 2023 року, в четвер 4-ї седмиці Великого посту, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив чернечий постриг насельниць Свято-Троїцького Браїлівського жіночого монастиря. Чин постригу був звершений в нижньому храмі на честь преподобних Антонія і Феодосія Києво-Печерських. Черниці в постризі отримали нові імена: інокиня Євгенія (Горбенко) — монахиня Никодима, на честь преподобного Никодима, просфорника Печерського; […]

23.03.2023

Звернення Священного Синоду Української Православної Церкви до вірних чад Української Православної Церкви та народу України

Ваші Високопреосвященства і Преосвященства!Ваші Високопреподобія і Преподобія!Дорогі браття і сестри! Боголюбивий Український народе! Нещодавно увесь православний світ сколихнула звістка про безпідставне позбавлення Української Православної Церкви права перебувати у Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі. Представники Міністерства культури та інформаційної політики України заявили про намір виселити чернечу громаду з території Києво-Печерської Лаври, яку монахи буквально підняли з руїн за 35 […]

23.03.2023