A
04.06.2020
Святий мученик Василіск був племінником святого мученика Феодора Тирона (пам’ять 17 лютого) та постраждав з його братами Євтропієм і Клеоником під час гоніння на християн імператора Максиміана Галерія (305-311).
Святі мученики Клеоник і Конон були розіпнуті на хрестах (пам’ять 3 березня), а мученик Василіск був відправлений у Комани, де утримувався у в’язниці. Правитель Агріппа, прибувши в місто Амацію, почав переслідувати християн. Святий Василіск в темниці готувався до мученичеського подвигу. Уві сні йому з’явився Господь, обіцяв мученику Свою допомогу, і передбачив йому мученицьку кончину в Команах. Святий Василіск просив варту відпустити його в рідне селище попрощатися з рідними. Його відпустили, так як прважали за святість життя і за чудеса які здійснював святий. Прийшовши додому, святий Василіск повідомив рідним, що бачиться з ними в останній раз, і переконував їх твердо стояти за віру.
Коли Агріппа дізнався, що святий Василіск відпущений до рідних, прийшов в лють. Жорстоко покаравши варту, він послав за мучеником загін воїнів на чолі з жорстоким магістріаном (помічник правителя). Зустрівши святого Василіска, магістріан надів на нього важкі кайдани, а ноги взув в мідні чоботи з вбитими в підошви цвяхами, і відправив в Комани.
Дійшовши до одного селища, в спекотний полудень подорожні зупинилися в будинку жінки Трояни. Воїни пішли в хату відпочити й підкріпитися їжею, а святого мученика Василіска прив’язали до сухого дерева. Стоячи в тяжких кайданах під розпеченим сонцем, святий молився Богу. Раптово почувся Голос згори: «Не бійся, Я з тобою». Земля затряслася, і з скелі забило джерело. Магістріан, воїни і Трояна, налякані землетрусом, вибігли з дому. Вражені цим чудом, вони звільнили мученика. До святого мученика приходили хворі мешканці селища і отримували зцілення за його молитви.
Коли, нарешті, мученик постав перед Агріппою, той наказав йому принести жертву язичницьким богам. Мученик відповів: «Я всякий час приношу Богові жертву хвали і подяки». Його повели в капище, де на святого Василіска миттєво з неба зійшов вогонь, який спалив капище, а ідолів знищив вщент.Тоді Агріппа в безсилій люті наказав відсікти святому Василіска голову, а тіло його кинути в річку. Кончина мученика відбулася в 308 році. Християни незабаром викупили святі мощі мученика і вночі таємно поховали на зораному полі. Через деякий час на цьому місці була побудована церква в ім’я святого мученика Василіска, в яку перенесли мощі. За святими молитвами мученика стали відбуватися зцілення. Святителю Іоанну Златоусту (пам’ять 13 листопада) перед його смертю, що сталася в Команах, з’явився уві сні святий мученик Василіск і вимовив: «Завтра будемо разом». Про подвиг святого мученика Василіска розповів світові очевидець його страждань, святий Евсігній (пам’ять 5 червня)
Тропар, глас 4
Му́ченик Твой, Го́споди, Васили́ск/ во страда́нии свое́м вене́ц прия́т нетле́нный от Тебе́, Бо́га на́шего:/ име́яй бо кре́пость Твою́,/ мучи́телей низложи́,/ сокруши́ и де́монов немощны́я де́рзости./ Того́ моли́твами// спаси́ ду́ши на́ша.
Кондак, глас 8
Во страда́нии кре́пок и му́жествен яви́лся еси́ и в чудесе́х преди́вен,/ явле́нно Христо́во и́мя преднося́, мучи́теля посрами́л еси́./ Тем тя почита́ем, Васили́ске, при́сно зову́ще, всече́стне:// ра́дуйся, му́чеников све́тлая добро́то.
2 липня 2025 року на території собору Різдва Пресвятої Богородиці на П’ятничанах у Вінниці відбувся третій публічний подкаст, присвячений темі: «Хто такий православний семінарист?». Гостем цього випуску став ректор Київської духовної академії і семінарії професор архієпископ Білогородський Сильвестр (Стойчев), який поділився своїм баченням духовної освіти, формування сучасного православного духовенства та важливості ролі семінариста у нашій […]
02.07.2025
2 липня 2025 року з пастирським візитом до Вінницької єпархії прибув ректор Київської духовної академії і семінарії архієпископ Білогородський Сильвестр. Спершу владика-ректор відвідав єпархіальне управління, де мав зустріч з митрополитом Вінницьким і Барським Варсонофієм. У дружній атмосфері архієреї поспілкувалися про сучасні виклики та перспективи духовної освіти, а також обговорили питання співпраці між Київськими духовними школами […]
02.07.2025
1 липня 2025 року в приміщенні єпархіального управління під головуванням митрополита Вінницького і Барського Варсонофія відбулися чергові збори благочинних Вінницької єпархії. Під час зустрічі було розглянуто низку важливих організаційних питань, обговорено актуальні виклики, що постають перед духовенством на місцях. Також були прийняті певні кадрові рішення, підняті юридичні та адміністративні теми, а також інші нагальні питання […]
01.07.2025