Чому спів — головна мова богослужбової молитви?

25.05.2020

Богослужбовий спів допомагає людині змінитися.
«Наповнюйтесь Духом, розмовляючи самих собою псалмами і славослів’ям і піснями духовними, співаючи й граючи в серці своєму для Господа» (Еф. 5:18)- писав апостол Павло.
Тут апостол вказує на аспект церковного співу — як шляху «до натхнення, а в кінцевому підсумку — до обоження, яке є глибинною метою християнського життя». Таким чином, завдяки молитовному, богослужебному співу відбувається духовне преображення людини.

Чому ж спів є головною мовою богослужбової молитви, мовою богоспілкування?
Коли людина співає, а в гармонії внутрішнього і зовнішнього бере верх духовного, то душа, робить ковток чистого духовно повітря і їй стає добре.

«Хорова музика — дар, який Бог дав людям для їх духовного збагачення. Ця краса перетворює, напучує, кличе нас до духовного руху, до Неба, до самопізнання і Богопізнання».
Співали під час богослужінь ще древні християни. Найбільш ранні дійшли до нас, в якому зафіксовані співи, які датуються III століттям. Це один з Оксирінхських папірусів, знайдений у Єгипті в 1920-х. «Запис розшифрували, і ми маємо уявлення, як саме співали в III столітті, знаємо інтонаційну канву цього співу».
Також існують джерела VII і VIII століть, вони теж розшифровані.

Говорячи про церковний спів на території сучасної України найбільш ранній документ, в якому зафіксовані церковні співи , — це «Супральский Ірмологіон» (1596 р.), який містить «деякі жанри XIV–XV століть». «Він приносить нам інтонаційні звукові «ікони», за якими ми можемо судити, як співали раніше. Спів був одноголосним, цей спів був співом-молитвою.

Протоіерей Димитрій Болгарський (кандидат богослів’я, регент київского Іонинського монастиря)

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

Архієрейське богослужіння в Неділю 3-ю після Пʼятидесятниці в соборі Різдва Пресвятої Богородиці

29 червня 2025 року, в Неділю 3-ю після Пʼятидесятниці, митрополит Вінницький і Барський Варсонофій звершив Божественну літургію в соборі Різдва Пресвятої Богородиці міста Вінниці. Архіпастирю співслужили: настоятель храму протоієрей Максим Мельничук та клірики собору. Під час богослужіння були піднесені молитви за мир в Україні, захист воїнів та перемогу над ворогом. Підписуйтесь на наші новини в Telegram — […]

29.06.2025

В Браїлівський монастир прибула ікона з мощами святителя Спиридона Триміфунтського

28 червня 2025 року, напередодні недільного богослужіння та перед початком Всенічного бдіння, до Свято-Троїцького Браїлівського жіночого монастиря прибула ікона з мощами святителя і чудотворця Спиридона Триміфунтського. Перед початком Всенічного бдіння святиню урочисто зустрів митрополит Вінницький і Барський Варсонофій у співслужінні духовенства обителі. Архіпастир звершив молебень перед чесними мощами святителя, після чого очолив Всенічне богослужіння. Ікона […]

28.06.2025

У Воронівцях звершено чин погребіння воїна Миколи Олешка

28 червня 2025 року в Покровському храмі села Воронівці відбулося прощання із захисником України — воїном Миколою Івановичем Олешком. Чин погребіння звершив благочинний Хмільницького округу протоієрей Олексій Бачинський у співслужінні духовенства району. У храмі зібралися рідні, друзі, побратими та вдячні земляки, щоб віддати останню шану мужньому воїну. Микола Олешко з перших днів повномасштабного вторгнення став […]

27.06.2025